Bizden Haberler
Haberler
Budapeşte’de Türk Kahve Akşamları Devam Ediyor

İlki Şubat ayında gerçekleşen “Türk Kahve Akşamları” seminer programları serisinin dördüncüsü 8 Mayıs 2013 tarihinde Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde Türkolog ve tarih meraklılarının katılımı ile gerçekleşti.

           

Seminerlerinde Türkiye, Türk kültürü, sanatı, edebiyatı ve tarihi ile ilgili birbirinden farklı ve ilgi çekici konulara yer verilen Türk Kahve Akşamları programının bu ayki konusu, Osmanlı Devleti’nin dünyaca tanınmış mimarı Mimar Sinandı.

           

Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Rabb Peter tarafından verilen seminerde Mimar Sinan’ın hayatı ve sanat eserlerinden bahsedildi. Mimar Sinan’ın eserleri arasında 84 cami, 57 medrese,  52 mescit, 41 hamam, 35 saray, 22 türbe, 20 kervansaray, 17 imarethane, 8 köprü, 7 okul, 6 kanal ve 3 hastane olduğu belirtildi. Katılımcılardan birinin sorusuna cevaben Macaristan’da da önceleri Mimar Sinan’ın eserleri olduğu ama günümüzde eserlerinin bulunmadığını belirten Rabb Peter,  teknik bir konuyu herkesin anlayacağı biçimde ele alıp eğlenceli bir sunum gerçekleştirdiği için katılımcıların beğenisini kazandı.

Fotoğraf Galerisi