Bizden Haberler
Haberler
Budapeşte’de Türk Kahve Akşamları Devam Ediyor

İlki Şubat ayında gerçekleşen “Türk Kahve Akşamları” seminer programları serisinin üçüncüsü, 03 Nisan 2013 tarihinde Budapeşte Yunus Emre Türk Kültür Merkezi’nde çok sayıda Türkolog ve tarih meraklılarının katılımı ile gerçekleşti.

 

Seminerlerde Türkiye ve Türk kültürü, sanatı, edebiyatı ve tarihi ile ilgili birbirinden farklı ve ilgi çekici konulara yer verilen Türk Kahve Akşamları programının bu ayki konusu ünlü Macar Türkolog Vámbéry Ármin hakkındaydı. “VámbéryÁrmin: casus, çift taraflı ajan veya bilim adamı mı?” başlıklı sunum Macar ve Türk katılımcılar tarafından ilgiyle dinlendi.

 

İki sene önce Elte Üniversitesi Türkoloji ve Tarih bölümünden mezun olan Gábor Fodor tarafından verilen seminerde VámbéryÁrmin hakkında merak edilen bir çok soru cevap buldu.  Halihazırda Türkoloji bölümü doktora program ikinci sınıf öğrencisi olan Gábor Fodor, 2009 yılından bu yana  Prof.Hazai György tarafından yönetilen Türkoloji araştırma grubunun üyesi ve Macar Bilimler Akademisi Edebiyat Araştırmaları Enstitütüsü’nün de genç araştırmacısıdır. Aynı zamanda Türkolog Pál Fodor’un oğlu olan genç Türkoloğun araştırma alanı 19. Yüzyılın sonu ve 20. Yüzyılın başında Osmanlı İmparatorluğu, Türk-Macar ilişkileri ve Ermeni sorunudur.

 

Katılımcıların ilgiyle takip ettiği seminerde Gábor  Fodor, Vámbéry Ármin’in hayatı ve yaptıkları hakkında bilgi verdi ve gizemli geçmişine ışık tutmaya çalıştı. “Macar Krallığının kuzeyinde yaşayan fakir bir gencin Orta Asya’da ne işi vardı?”, “Vámbéry Ármin İngiltere dışişleri bakanlığına niçin rapor gönderdi?”, “Reşit Efendi kimdir?”, “GoldziherIgnác’ın günlüğünden geriye ne kaldı? ” ve “Vámbéry Ármin casus muydu?” sorularına cevap aranan seminer etkili bir sunumla ve Vámbéry’nin kitabından okunan alıntılarla da desteklendi. Dinleyicilerin soruları ile son bulan seminer sonrası yapılan ikramlarla Macar katılımcılara Türk lezzetlerinden bir demet sunuldu.

 

Bu sene 100.ölüm yıl dönümü olması hasebiyle 2013 yılı Macaristan’da “Vámbéry yılı” olarak ilan edilmişti. 

Fotoğraf Galerisi