Bizden Haberler
Haberler
Üsküp’te Karikatür Sergisi

Üsküp Yunus Emre Türk Kültür Merkezinde “50 Karikatür: Alman Medyası’ndaki Karikatürlerde Türkler” başlıklı karikatür sergisi açıldı. Üsküp’te OSTEN Sanat Galerisi’nde düzenlenmekte olan serginin açılışını Makedonya Cumhuriyeti Devlet Bakanı Hadi NEZİR yaptı. Açılışa Üsküp’teki Alman Gothe Enstisüsü Müdürü Thomas Diekhaus,  Kalkandelen Devlet Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Vullnet AMETİ  ile beraber kültür, sanat ve bilim çevrelerinden çok sayıda sanatsever katıldı.


Sergiyi oluşturan eserleri derleyen Hacettepe Üniversitesi Göç Araştırmaları Merkezi Müdürü Doç. Dr. Mehmet Murat Erdoğan, sergi öncesinde yaptığı sunumla karikatürler ve içerdiği konular üzerine bilgilendirmede bulundu. Türkiye’den Avrupa’ya göç eden vatandaşlarımızın konu edildiği karikatür sergisi Alman Medyası’nda yayınlanmış olan çeşitli Alman karikatüristlerin eserlerinden oluşuyor.

 

Karikatürler;  Almanya’da yaşayan yurttaşlarımızın Alman toplumundaki ve medyasındaki algısı yönünde; Almanya’daki çok kültürlülük sürecinin geldiği nokta, yabancılara karşı ön yargılar, İslamifobiya,  entegrasyon gibi konularda Alman sanatçıların özeleştirel  yaklaşımını  kapsamakta.  Çok etnisiteli bir toplumsal  yapıya sahip olan Makedonya, Türkiye’ye benzer bir şekilde, Avrupa’ya   çok sayıda göçmen (Aralarında soydaşlarımızın da bulunduğu)  yollamış bulunuyor.

 

Doç. Dr .Erdoğan, serginin açıldığı gün Makedonya Devlet Televizyonu’nun  (MTV) Türkçe yayınlarında katıldığı bir saatlik programda ülkemizin  göç olgusunu  içeren bir söyleşi  de gerçekleştirdi.

 

Sergi, Almanca karikatürlerin 4 dilde(Türkçe, İngilizce, Makedonca ve Arnavutça)  tercümelerini içeren kataloglar ile OSTEN Galeride  4 Mayıs tarihine kadar açık olup ücretsiz olarak gezilebilecek. 

Fotoğraf Galerisi