Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Rabat Yunus Emre Enstitüsü XI. Uluslararası Barış Çocukları Festivali’nde

28.07.2017 671 Okunma Sayısı

XI. Uluslararası Barış Çocukları Festivali, Fas’ın başkenti Rabat’ta gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile başladı. Her yıl Kral VI. Muhammed’in tahta çıkış yıl dönümü öncesinde Bouregreg Cemiyeti tarafından düzenlenen ve bu yıl Rabat Yunus Emre Enstitüsü tarafından desteklenen Uluslararası Barış Çocukları Festivali, Türkiye’den katılan 2 grubun yanında 30 ülkeden gelen çocuk halk oyunları ve millî sanat ekiplerinin katılımıyla başkent meydanında düzenlenen kortej yürüyüşü işe başladı.

Kent meydanında çeşitli ülkelerden gelen çocuk grupları, halkın büyük ilgisi altındaki yürüyüşün ardından Fas Meclis Başkanı Habib el-Maliki ve milletvekilleri tarafından karşılandı. Maliki, daha sonra meclis genel kurulunda milletvekili koltuklarına oturan çocuklara hitaben yaptığı konuşmada, İslam medeniyetinde barışın ne kadar önemli olduğunu, bu nedenle Müslümanların birbirlerini barış anlamına gelen ‘selam’ kelimesiyle selamladıklarını dile getirdi. Savaş için nasıl askerlere ihtiyaç duyuluyorsa barış için de barış askerlerine ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Maliki, “Dolayısıyla çocuklarımızı birer barış askeri olarak yetiştirmeliyiz.” dedi. Meclis genel kurulunda gerçekleştirilen festivalin açılış programı, daha sonra çeşitli dillerde çocuklar tarafından okunan barış mesajı ile devam etti.

Öte yandan AA muhabirine konuşan Rabat Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ensar Fırat, bu yıl Enstitü olarak destek oldukları festivalin önemine dikkati çekerek “Çocuklar barışın, iyiliğin ve masumiyetin sembolüdür, bugünlerde savaş ve gözyaşlarına teslim olmuş İslam ümmetinin ve dünyanın barışa ve huzura ihtiyacı var. Bu nedenle çocukların barış adına bir araya gelmesi büyük bir manayı ifade ediyor, biz de buna vesile olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” şeklinde konuştu.

Temmuzun 31’ine kadar devam edecek festivalin açılış programı, Fas Parlamento binası önünde çekilen hatıra fotoğrafları ile sona erdi.