Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Türkçe Yaz Okulu öğrencilerinin Konya gezisi

25.08.2017 544 Okunma Sayısı

Türkiye’nin 23 farklı şehirde Yunus Emre Enstitüsü organizasyonuyla gerçekleşen Türkçe Yaz Okulu programının Konya’daki ayağında ev sahibi Selçuk Üniversitesiydi. 15 ülkeden Konya’ya gelen 20 yabancı öğrenci, yaklaşık dört hafta süresince Türkçe dil derslerinin yanı sıra bölgenin tarihi, turistik ve doğal mekânlarını tanıma fırsatı buldular. Konya’nın ünlü turistik mekânları arasında yer alan; Akyokuş Tepesi’ni, Bilim Merkezini, Mevlana Çarşısı’nı, Şehitliği, İplikçi Camii’ni, Alaaddin Tepesini ve Meram Bağları ilk olarak ziyaret ettikleri yerler arasında…

Öğrenciler sadece Konya’yı değil Nevşehir ve Aksaray’ı da keşfetme fırsatı elde ettiler. Aksaray’da Sultanhanı Kervansarayını, Kapadokya’da Selime Katedrali, Derinkuyu Yer Altı Şehri, Güvercinlik Vadisi, Üç Güzeller, Tavşanlı Mağarası, Ürgüp ve Avanos’u gezip gördüler. Ayrıca muhteşem doğasıyla ünlü Eğirdir Gölü, Yazılı Kanyon, Sille Barajı, Kelebekler Vadisi ve Çiçekler Bahçesi’ne gezi programı kapsamında gezilen yerler arasındaydı.

Programın son haftasında Konya Şehir Parkında piknik, okçuluk ve ebru sanatının uygulamalı etkinliği düzenlendi. Hafta sonu rotayı Seydişehir’deki ünlü mağaraya ve Beyşehir gölüne çeviren Türkçe Yaz Okulu ekibi son olarak Beyşehir’de yat turuna katıldı.

Konya’da geçirdikleri süre boyunca öğrenciler geleneksel lezzetleri de yerinde tatma fırsatı elde ettiler. Başta etli ekmek olmak üzere höşmerim, yaprak sarması, zeytinyağlı dolma, baklava ve düğün çorbası gibi Türk mutfağının sevilen örneklerini Konya’da tattılar. Öğrenciler Türkiye’de hayatları boyunca unutamayacakları zamanlar geçirdiklerini belirterek Konya’ya veda ettiler.