Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

TYO öğrencileri ülkelerine döndüler

22.08.2017 982 Okunma Sayısı

 

Yunus Emre Enstitüsü tarafından bu yıl 8.’si düzenlenen “Türkçe Yaz Okulu” sona erdi. Türkçe bilgilerini pekiştirmek, Türkiye’yi, kültürel mirasını ve Türk insanını tanımak için 57 ülkeden ülkemize gelen 700 öğrenci, Türkiye'nin 22 farklı şehrinde bulunan 23 üniversitenin ev sahipliğinde tamamladıkları eğitim ve gezi programlarının sonunda bir hafta boyunca İstanbul’daki etkinliklere bir arada oldular. Türkiye’den ve farklı ülkelerden gelen arkadaşlarından ayrılmak istemeyen öğrenciler, Türkiye’den ayrılırken gözyaşlarını tutamadılar.

Yunus Emre Enstitüsü, yıl içinde yaptığı binin üzerindeki etkinlikten biri olan Türkçe Yaz Okulu ile bu yıl 57 ülkeden 700 öğrenciyi Türkiye’ye getirdi. Türkiye'nin 22 farklı şehrinde ve 23 üniversitenin ev sahipliğinde gerçekleşen programa gruplar hâlinde katılan öğrenciler, 4 hafta boyunca Türkçelerini geliştirme, Türk kültürünü ve insanını yakından tanıma fırsatı buldular.

Türkiye havalimanlarında birbirleriyle ilk kez karşılaşan öğrenciler, daha ilk andan itibaren ortak dilleri Türkçe ile anlaştılar; “sevgi dili” olarak ifade ettikleri Türk dili sayesinde birbirleriyle kısa sürede kaynaştılar. Her kente ortalama 30 öğrencinin düştüğü Türkçe Yaz Okulu boyunca aynı milletlerden programa iştirak eden öğrenciler de Türkçelerini daha çok geliştirebilmek için birbirleriyle ana dilleriyle değil, Türkçe konuşarak anlaştılar.

22 Şehre, 23 Gruba Ayrıldılar

22 ilde toplam 23 üniversitenin misafir ettiği öğrenciler, ülkelerindeki Yunus Emre Enstitülerinde ve Üniversitelerinin Türkoloji bölümlerindeki Türkçe öğrenimlerine ağırlandıkları üniversitelerde devam ettiler. Öğrenciler Çanakkale’den Erzurum’a, Karaman’dan Samsun’a kadar 22 ilde, aylarca planlaması yapılan, Türk gelenek ve göreneklerinin hâkim olduğu birbirinden eğlenceli etkinliklere de katıldılar. Çay toplayan, Türk yemeklerini öğrenen, Türk kahvesinin yapılışını izleyen, düğünlere katılıp halay çekip horon tepen, Türk el sanatları kursu alan öğrenciler; gittikleri her yerde Türk insanıyla Türkçe konuşarak dil seviyelerini yükselttiler. Gezi programları sırasında ve eğlence programlarında Türkçe şarkılar dinleyen öğrencilerin onlarca Türkçe şarkı, türkü ezberlediği ve oyun havalarını öğrendikleri görüldü.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Başbakan Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un teşrifleriyle gerçekleştirilen Türkçe Yaz Okulu Kapanış Programı’na katılan 700 öğrenci ilk kez aynı çatı altında buluştu. Öğrenciler, “Eğlen-Öğren-Keşfet” sloganı ile bulundukları ve gezi düzenledikleri illerde eğlenerek öğrendikten ve Türkiye’yi keşfettikten sonra, keşiflerine yenilerini ekleyecekleri İstanbul’a doğru yola çıktılar. Son haftalarını geçirecekleri İstanbul’a gitmeden önceki son durakları ise piknik yaptıkları Bolu, Abant Gölü oldu.

İstanbul Büyüledi

Türkçe Yaz Okulu’nun son haftasını İstanbul’da geçiren öğrenciler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de katkılarıyla hazırlanan dopdolu bir program ile karşılandılar. Topkapı Sarayı, Ayasofya, Yerebatan Sarnıcı, Sultan Ahmet Camii, Panorama 1453 Tarih Müzesi, Taksim Meydanı, İstiklal Caddesi, Saint Antoine Kilisesi, Galata, Dolmabahçe Sarayı, Türk ve İslam Eserleri Müzesi, İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi ile Miniatürk’ü gezen misafirlerin Türkiye ziyareti, İstanbul Boğazı turu ve Büyükada programı ile son buldu. Dünyanın dört bir yanından gelen öğrenciler, İstanbul gibi bir şehir görmediklerini, şehrin büyük bir hazineye sahip olduğunu belirttiler.

Unutulmaz Bir Veda!

Türkçe Yaz Okulu için Türkiye’ye gelmeden önce bulundukları ülkelerdeki Yunus Emre Enstitüleri tarafından bilgilendirilen öğrenciler, Türk kültürü, sanatı, tarihi ve dili hakkında yaşadıkları deneyimlerini ve Türkiye’nin doğal, tarihî ve kültürel güzelliklerini paylaşmak için sosyal medyada da birbirleriyle yarıştılar. Öğrencilerin gözünden Türkiye’nin konu edildiği; metin, fotoğraf ve video eser kategorilerinden oluşan yarışmanın birincileri ödüllerine veda yemeğinde kavuştular. Türkiye’den ayrılmadan önceki son geceleri olan veda yemeğinde açıklanan birinciler, ödüllerini Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş’in elinden aldı. Kendi gözlemlerini sosyal medya hesapları üzerinden #RotamTürkiye etiketiyle paylaşan katılımcılardan Filistinli Mohammad Horoub, yaz okulu boyunca çektiği görüntülerden oluşan “Türkiye tanıtım filmi” ile video kategorisinde birinciliği elde ederek dizüstü bilgisayar kazandı. Fotoğraf kategorisinin birincisi “Kapadokya’da akşam” temalı fotoğraf ile Sırbistan’dan Mariana Markovic olurken, metin kategorisinde birinciliği İran’dan Akbar Paşayi elde etti. Paşayi, Rize’deki etkinlikler sırasında cep telefonunu düşürdüğünü, akıllı telefon hediyesinin kendisini çok mutlu ettiğini söyledi.

Veda yemeğinde öğrencilere ve illerde onlara eşlik eden rehber öğretmenlere teşekkür belgeleri de takdim edildi. 

Veda gecesinde Kırgızistanlı öğrenciler Aygerim Nizamova ve Arzımat Tacıbaev, Kırgız Millî Dansı’nı sergilerken; Amerikalı öğrenciler Monique Isabella Ocanas, Hassan Ryan Rassmy, Abdalla Husain, Alexandria Green ile İtalya'dan Maira Cristina Pelosi de Türkçe şarkılar söylediler. “X Factor Gürcistan” yarışma programının finalisti Sophiko Saakashvili ve “O Ses Azerbaycan” yarışma programının finalisti Kamran Ahmedov’un Türkçe şarkı performansları ise profesyonel şarkıcıların performanslarını aratmadı.

Gözyaşları İçinde Ayrıldılar

Bir ay boyunca hayatlarının en güzel günlerini Türkiye’de yaşadıklarını ve büyük dostluklar kurduklarını belirten öğrenciler, hem Türkiye’den hem de 57 ülkeye dağılacak olan arkadaşlarından ayrılırken gözyaşlarını tutamadılar. Son dakikaya kadar arkadaşlarının yanından ayrılmayan öğrenciler, duygu yüklü saatlerin yaşanmasına neden oldular.

57 Ülkeden Gelip 22 İlimize Renk Kattılar

2017 Türkçe Yaz Okulu’na katılımların olduğu ülkeler şöyle: Ürdün (Amman), Hollanda (Amsterdam), Kazakistan (Astana), Azerbaycan (Bakü), Sırbistan (Belgrad), Lübnan (Beyrut), Macaristan (Budapeşte), Romanya (Bükreş), Cezayir, Katar (Doha), Bosna Hersek (Saraybosna), (Foynitsa), (Mostar), Sudan (Hartum), Kosova (İpek), (Priştine), (Prizren), Mısır (İskenderiye), (Kahire), Arnavutluk (Tiran), (İşkodra),  Güney Afrika (Johannesburg), Afganistan (Kabil), Ukrayna (Kiev), Moldova (Komrat), Almanya (Köln), Romanya (Köstence), Malezya (Kuala Lumpur), Filistin (Kudüs), Kıbrıs Cumhuriyeti (Lefkoşa), İngiltere (Londra), Manas (Kırgızistan), ABD (Maryland), Somali (Mogadişu), Pakistan, Fransa (Paris), Karadağ (Podgoritsa), Fas (Rabat), İtalya (Roma), Senegal, Seul (Güney Kore), İran (Tahran), Gürcistan (Tiflis), Japonya (Tokyo), Tunus, Makedonya (Üsküp), Polonya (Varşova), Avusturya (Viyana), Hırvatistan (Zagrep).

2017 Türkçe Yaz Okulu’nun gerçekleştiği üniversiteler ise şunlar: Ege Üniversitesi (İzmir), Hacettepe Üniversitesi (Ankara), Atatürk Üniversitesi (Erzurum), Giresun Üniversitesi (Giresun), Afyon Kocatepe Üniversitesi (Afyon), On Sekiz Mart Üniversitesi (Çanakkale), Sakarya Üniversitesi (Sakarya), Gazi Üniversitesi (Ankara), Osmangazi Üniversitesi (Eskişehir), Adnan Menderes Üniversitesi (Aydın), Dumlupınar Üniversitesi (Kütahya), Abant İzzet Baysal Üniversitesi (Bolu), Süleyman Demirel Üniversitesi (Isparta), Cumhuriyet Üniversitesi (Sivas), Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (Rize), Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi (Nevşehir), Selçuk Üniversitesi (Konya), Karamanoğlu Mehmet Bey Üniversitesi (Karaman), İstanbul Üniversitesi (İstanbul), Balıkesir Üniversitesi (Balıkesir), Ankara Üniversitesi (TÖMER Bursa Şubesi), On Dokuz Mayıs Üniversitesi (Samsun), Karabük Üniversitesi (Karabük).