Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Türkçe Yaz Okulu Öğrencileri Kütahya’da

09.08.2017 553 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsünün her yıl düzenlediği ve bu yıl yaklaşık 700 yabancı öğrenciyi ağırladığı Türkçe Yaz Okulu kapsamındaki geziler devam ediyor.

“Rotam Türkiye” başlığı altında farklı şehirlere gönderilen yabancı öğrencilerden Eskişehir grubu, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Türkçe Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin destekleriyle Kütahya'nın tarihî ve kültürel mekânlarını gezdi.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, Ürdün, Lübnan, Mısır, Cezayir, Fas, Makedonya, Gürcistan, Bosna Hersek, Romanya, Afganistan ve Arnavutluk'tan gelen öğrencileri, Çamlıca mesire alanındaki belediyeye ait restoranda ağırladı.

Saraçoğlu, burada yaptığı konuşmada, misafir öğrencilerle bir arada olmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Kütahya'nın 7 bin yıllık tarihi geçmişe sahip olduğuna işaret eden Saraçoğlu, şöyle konuştu:

"Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olan Kütahya, adeta bir açık hava müzesidir. Böyle tarihî ve kültürel bir şehrin gezilip görülmesi çok önemli. Kültürel noktada çok zengin bir kaynağa sahibiz. Kütahya aynı zamanda, gezgin Evliya Çelebi'nin memleketi. 400'ün üzerinde tarihi konağı ve bin 600'ün üzerinde tescilli eserimiz var. Bizim sizlerden isteğimiz, buraları gittiniz yerlerde temsil etmeniz. Bizlerin bir araya gelebilmesi çok önemli. Sizlere burada güzellikleri tanıtabilmek ve sizin gittiğiniz yerlerde Türkiye'yi, Kütahya'yı anlatmanız bizim için çok önemli bir değer."

ESOGÜ Türk Dili Okutmanı İsmail Alperen Biçer de Türkiye'yi tanıtma ve Türkçeyi öğretme anlamında gezi ve dersler düzenlediklerini belirtti. Biçer, "Üniversitemize 11 ülkeden 17 öğrenci geldi. Biz bu öğrencilerimizle Eskişehir'i, Bursa'yı gezdik. Bugün de Kütahya'dayız. Öğrencilerimiz yurt dışında Yunus Emre Enstitülerinde Türkçeyi öğrendiler. Farklı bölümlerde okuyan öğrenciler, Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenmeyi tercih etmişler. 14 Ağustos'a kadar derslere ve gezilere devam edilecek."

Konuk öğrenciler daha sonra Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi, tarihi Germiyan Sokağı, Macar Evi ve Kent Tarihi Müzesi'ni gezdi.