Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

12. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı Bükreş'te Gerçekleşti

26.09.2017 1169 Okunma Sayısı

İ.D. Bilkent Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı ve Bükreş Üniversitesi iş birliği ile 12. Uluslararası Büyük Türk Dili Kurultayı 25-28 Eylül tarihleri arasında Bükreş’te gerçekleştirildi. Düzenlenen kurultaya 144 bilim insanı katıldı. Kurultayın açış konuşmalarını, Bilkent Üniversitesi Kurultay Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Rasim ÖZYÜREK, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Dr. Şeref Ateş, Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Tuna Balkan, Türkiye Azerbaycan Dostluk İşbirliği ve Dayanışma Vakfı Başkanı Dr. Enver Hasanoğlu, Bükreş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Dr. Sorin Costreie, T.C. Bükreş Büyükelçisi O. Koray Ertaş yaptı.

İlk olarak kürsüye çıkan Bükreş Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Tuna Balkan, Avrupa Birliğinin resmi dillerinden biri olan Türkçenin öneminden, Türkiye-Romanya arasındaki kadim dostluktan ve Bükreş Yunus Emre Enstitüsünün çalışmalarından bahsetti. Bükreş’teki çalışmaları arasından Dışişleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı mensuplarına ve Harp Okulu öğrencilerinin Türkçe öğrenmesi, Avrupa Birliğinin resmî dillerinden biri olarak Türkçenin kabulü ile Avrupa Dil Festivalinin düzenlenmesi, Türk Milletvekili Hüseyin İbram’ın girişimiyle Türkçe Bayramı kutlanması örneklerini verdi.

Kurultay Düzenleme Kurulu Başkanı Dr. Rasim Özyürek, ilk Büyük Türk Dili Kurultayının 26 Eylül 1932'de Mustafa Kemal Atatürk başkanlığında İstanbul'da Dolmabahçe Sarayı'nda toplandığını ve yıl dönümlerinin "Dil Bayramı" olarak kutlandığını hatırlattı. Başta Türk Dil Kurumu olmak üzere yazarlar ve akademisyenlerin Türkçeye katkılarından bahsetti.  Kurultayın bilimsel nitelikli ve çok katılımlı olduğuna vurgu yaparak üç yüzden fazla başvuru arasından 144 bildirinin kurultaya kabul edildiğini dile getirdi.

Türk dilinin barış dili olduğunu hatırlatan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, dilin hayatî bir mesele olduğunu, millî bir kimlikten bahsedilebilmesi için Türk dili üzerine yapılan çalışmaların artırılması gerektiğini ve bu amaçla her yıl düzenlenen kurultayın Yunus Emre Enstitüsünün vizyonu ile bire bir örtüştüğünü, küreselleşen dünyada hızla değişen dil politikalarına öncülük etmek gerektiğini vurguladı.

Bükreş Büyükelçisi O. Koray Ertaş ise Romanya’da yüz bin kişinin kullandığı bir dil olan Türkçe için önemli çalışmalar yapıldığını, 5.000 öğrencinin okullarda Türkçe öğrendiğini ve onlar için yeni kitaplar yazıldığını, Mecidiye ilçesinde Rumen Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Kemal Atatürk Ulusal Kolejinin bulunduğunu ve Millî Eğitim Bakanlığımızın ve Diyanet İşleri Başkanlığımızın yirmi yıldır buraya destek verdiğini, sivil toplum kuruluşlarının da desteklerini çok değerli bulduklarını açıkladı.

Açış konuşmalarından sonra beş ayrı salonda 144 bildiri sunuldu. Bildirileri değerlendirme toplantısının ardından sonuç bildirgesini Dr. Abide Doğan okudu. Türk dili ile ilgili gelişmelerin görüşüldüğü ve yeni tespitlerin tartışıldığı kurultay, Büyükelçilikte verilen davetle sona erdi.