Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Cumhurbaşkanından Güney Amerika’da YEE Müjdesi

07.10.2017 3229 Okunma Sayısı

Türkiye ve Venezuela arasındaki diplomatik ilişkilerin 60. yıl dönümü vesilesi ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro’yu Beştepe’de ağırladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada iki ülke arasında tarım-hayvancılık, havacılık, turizm gibi farklı alanlarda 5 ayrı anlaşma imzalandığını aktardı.

Erdoğan: “YEE Venezuela’da Açılacak”

Erdoğan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, "Önemli ticari anlaşmalara imza attık. THY, Venezuela halkını yalnız bırakmadı. THY uçuşlarının daha etkin hale getirilmesi için değerli dostumdan taleplerimiz oldu. Nisan ayında bir heyet Venezuela'yı ziyaret etmiş ve iş forumu yapmıştı. Karakas'ta Yunus Emre kültür merkezi kurulması ile ilgili anlaşma yaptık. Eski Dışişleri Bakanı Rodriguez,  Karakas'ta  bize bir camii inşa edilmesi hakkında talepte bulunmuştu. Gerekli şartlar oluştuğunda ülkemizin mimarisini sergileyeceğiz. Değerli dostum Maduro da yardım edeceğini belirtti." dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bu sene Venezuela'ya büyükelçi göndermemizin 60. yılı. Biz Latin dostlarımızın dış müdahalelerden uzakta bağımsız yaşamasını istiyoruz. Özellikle ticari olarak kazan kazan politikasıyla devam etmek istiyoruz. Temennimiz Venezuela'da son dönemde yaşanan sorunların diyalogla çözülmesidir. Türkiye gereken desteği vermeye hazırdır. İnşallah önümüzdeki dönemde diplomatik personel sayımızı 15'e çıkaracağız. Ben de en kısa sürede Venezuela'yı ziyaret etmek istiyorum" ifadelerini kullandı. 

Maduro: “Bugün imzalanan 5 anlaşma yeni vizyonumuzun göstergesi”

Önemli görüşmelerde bulunduklarını belirten Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "İlişkilerimizi çeşitlendirmek ve geliştirmek için çalıştık. Yeni bir dönem oluşturulacak. 24 Aralık'ta diplomatik ilişkilerimizin 60. yılını kutlayacağız. Son dönemde biraz geri kalmıştık. Bugün imzalanan 5 anlaşma yeni vizyonumuzun göstergesi. Havacılık anlaşması sonucunda gereken desteği, özellikle Karakas - İstanbul hattı için vereceğiz ve güçlendirilmesi üzerine çalışacağız. Turizm alanında da 2017-2019 yılları arasında gerçekleştirilecek program, turizm yatırımlarını kapsayacak. Tarım ve hayvancılık alanında da Türkiye ile önemli bir anlaşma yaptık. Türkiye'nin bu alanlarda gelişmiş olduğunu biliyoruz. Beşinci anlaşmamız olan güvenlik işbirliği anlaşması da ülkelerimizi korumak için yaptığımız bir anlaşma olacak. Biz Türkiye - Venezuela ilişkilerinde yeni bir çağ açmak istiyoruz. Biz dünyanın yeni dönemini çiziyoruz. Çok kutuplu, çok merkezli ve herkesin yer bulabileceği dünyada, her dil her din yer bulacak. Bazılarının Medeniyetler İttifakı" dedikleri şey bizim için çok önemli. Bu çok kutuplu dünyaya katkıda bulunacağız. Sayın Erdoğan'a teşekkür ediyorum. Bu toplantılar tamamen başarıya imza attı." diye konuştu.