Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Kemankeş Türk Okçuluğu Sergisi Saraybosna’da Açıldı

25.09.2017 741 Okunma Sayısı

Türk okçuluğunun tarihsel gelişimini anlatan Kemankeş Türk Okçuluğu Sergisi çok sayıda seçkin davetlinin katılımıyla Saraybosna'da ziyaretçilere açıldı.

Saraybosna Milli Müzesinde düzenlenen açılış programına Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Bosna-Hersek Bakanlar Konseyi Başkanı Denis Zvizdić, Saraybosna Kanton Başbakanı Elmedin Konaković, Okçular Vakfı Kurucu Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Erdoğan, Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve çok sayıda davetli katıldı.

 “Sergi ortak değerlerimizi ortaya koymaktadır.”

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu sergi açılışında yaptığı konuşmada Türk okçuluğuna vurgu yaparak Türk ve Boşnakların köklü bir ortak geçmişe sahip olduğunu, açılışı gerçekleştirilen serginin de bu ortak kültürü tanıtan örneklerden biri olduğunu vurguladı.

Birlik beraberliğin önemine değinen Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin geçmiş dönemde olduğu gibi her zaman güçlü bir Bosna Hersek için desteğinin var olacağını vurguladı.

Dönemin büyük kemankeşlerinden Bosna asıllı Şuca ve Miralem Ahmet Ağa'ya şükran sunma amacı da taşıyan sergi, Türk okçuluğunun orijinal eserlerini yakından görme imkânı sunuyor.

Sergi açılışında tarihsel dönemlere ait ok, yay, bilek siperi, zihgir ve tirkeş yapım aşamalarının tarihi örnekleri; görsel, yazılı ve video ortamında yapılan sunumlarla gerçekleştirildi. Sergi açılışından sonra Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu, Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç, Saraybosna Kanton Başbakanı Elmedin Konaković ve Okçular Vakfı Kurucu Mütevelli Heyet Üyesi Bilal Erdoğan müze bahçesinde kurulan ok atış alanında atış gerçekleştirdi.

Sergi, Okçular Vakfının Osmanlı ve Selçuklu dönemlerine ait orijinal eserlerle hazırlanmış ilk Türk okçuluğu sergisi ve Türkiye dışında gerçekleşen aynı temadaki ilk proje olma özelliği taşıyor. Serginin bir diğer önemi ise; 17. yüzyıla ait ara dönem zihgirli bilek siperi, ok tartmada kullanılan Osmanlı hassas terazisi gibi daha önce hiç sergilenmemiş eserler de bu sergi ile meraklılarını bekliyor. Sergi, 15 Ekim 2017 tarihine kadar ziyaretçilere açık kalacak.