Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Hırvatistan’ın 98 Yıllık Müzik Grubu “Zagreb Quartet” Ankara’ya Geliyor

29.09.2017 921 Okunma Sayısı

Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye-Hırvatistan diplomatik ilişkilerinin 25. yılı münasebetiyle iki önemli konsere ev sahipliği yapacak. İki ülke arasında kültürel bağların güçlendirilmesini amaçlayan konserler kapsamında Hırvatistan’ın en köklü gruplarından Zagreb Quartet, Ankara’da müzikseverlerle buluşacak. İstanbul’dan Çellistanbul grubu da Zagreb’de bir konser verecek.

İlk konser 7 Ekim’de Ankara’da

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının destekleriyle düzenlenecek konserlerden ilki 7 Ekim’de Ankara’daki Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Salonunda gerçekleşecek. Hırvatistan’ın en önemli müzik gruplarından Zagreb Quartet’in sahne alacağı konser saat 20.00’de başlayacak, tüm müzikseverlere açık ve ücretsiz olacak. 

İkinci konser 25 Ekim’de Zagreb’te

25 Ekim’de ise İstanbul’dan Çellistanbul Quartet, Zagreb’deki Hırvatistan Müzik Akademisi Salonunda Hırvat müzikseverlerle buluşacak. İsmini sihirli atmosferi ve tarihi zenginliği ile bilinen İstanbul’dan alan Çellİstanbul Viyolonsel Kuarteti yurt içi ve yurt dışındaki sanatçılarla beraber müzik yapmak ve Türkiye’nin zengin müzik tınısını dünyaya sunmak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. 

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü Hırvatistan’da Türkiye’yi, Türk dilini, sanatını, kültürünü, tarihini tanıtmanın yanında Hırvatistan’ın da Türkiye’de tanınması amacıyla yerel paydaşlarla ortak çalışmalarını sürdürüyor.