Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Sertifika Programları

"Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programları Düzenliyoruz"

Yabancı dil olarak Türkçe öğretimi özel bir ihtisas alanı olduğundan, bu alanda görev yapacak öğretim elemanlarının çağdaş yabancı dil yaklaşım, yöntem ve teknikleriyle donatılmış bir biçimde yetiştirilmesi Yunus Emre Enstitüsünün temel hedefleri arasındadır. Bu bağlamda, yabancı dil olarak Türkçe öğretimi alanında ihtiyaç duyulan okutmanları yetiştirmek amacıyla Türkçe Eğitim Müdürlüğü tarafından belirli aralıklarla “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifika Programı” düzenlenmektedir. TÖMER’lerle ortaklaşa düzenlenen programlarda okutman adaylarını hem teorik hem de pratik anlamda desteklemek için onlara TÖMER’lerde staj ve Enstitü merkezinde seminer imkânı sunulmaktadır.

 

Eğitimin son haftasında adayların Enstitü uzmanlarınca değerlendirmelere tabi tutulduğu ve TÖMER’lerde gerçekleştirilen örnek ders anlatımlarında başarılı olan adaylara “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Sertifikası” verilmektedir.

Son yıllarda Türkiye’ye gelen uluslararası öğrencilerin sayılarının artması ve üniversitelerin doğrudan uluslararası öğrenci kabul etmeleri sonucu yeni açılan Türkçe Öğretim Merkezlerinin okutmanlarına da sertifika programları düzenlenmektedir. Yurt içinde düzenlediğimiz bu sertifika programlarına gelen talepler doğrultusunda değişik ülkelerden öğretim elemanları da katılabilmektedir.  Bu programlara Kazakistan, Kosova, Mısır, Bosna Hersek, Irak ve Gürcistan’dan Türkoloji mezunlarıyla değişik alanlarda Türkçe ders veren öğretmenler katılmıştır.