Türkiye - Merkez

En son aradıklarınız Temizle

Türkçe Yaz Okulu

Türkçe Yaz Okulu Programı kapsamında Enstitümüz her yaz yüzlerce öğrenciyi Türkiye’de Türkçe öğrenmeye ve Türkiye’yi yakından tanımaya davet etmektedir.

Türkçe Yaz Okulu Programları, yurt dışında faaliyet gösteren Yunus Emre Enstitüleri ile Türkoloji bölümlerinde öğrenim gören farklı ülkelerden misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. İletişim dili olarak Türkçenin kullanıldığı bu organizasyonda hem Türkçe eğitimi alma hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri şehirlerin öne çıkan tarihî ve turistik yapılarını gezme gibi faaliyetlerle yörenin kültürünü tanıma imkânı bulmaktadırlar. Yunus Emre Enstitüsü’nün düzenlediği Türkçe Yaz Okulu her yıl yaz aylarında düzenlenmektedir.

Türkçe Yaz Okulu, Yunus Emre Enstitüsünce koordine edilen ve Türkiye'nin farklı illerinde eğitim veren üniversitelerimizin katılımıyla düzenlenmektedir. Gruplara ayrılan öğrencilerimiz, 30-45 gün arasında Türkiye'nin çeşitli illerinde faaliyet gösteren gözde üniversitelerimize misafir olmaktadır. Bu süre boyunca yoğun bir Türkçe kursu alan öğrencilerimiz hafta sonları da civar bölgelere gezi programları düzenleyerek Türkçeyi yerinde öğrenme ve Türk kültürünü tanıma fırsatı bulmaktadırlar. Programın sonunda ise İstanbul'da bir araya gelen misafirlerimiz "Türkçe Bayramı" etkinliğiyle ülkelerine dönmektedirler.

Dünyanın farklı ülkelerinden programa davet edilen öğrenciler, ülkeleriyle Türkiye arasında dostluk köprüleri oluşmasında elçilik yapmaktadır.