×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

40 Ülkede TYS Heyecanı

Yazıcı-dostu sürüm

2020 yılının ilk Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) 18 Ocak Cumartesi günü 48 sınav merkezinde eş zamanlı gerçekleştirildi.

Türkçeyi yabancı dil olarak öğrenenlerin yeterliliklerini belgelemek üzere yılda üç defa düzenlenen Türkçe Yeterlik Sınavı'na 40 ülkeden toplam 1306 kişi katıldı. Başvuru yapılan ülkeler sıralamasında Azerbaycan ilk sırayı alırken Afganistan, Türkiye ve Kazakistan’ı Almanya ve Kosova takip etti.

Birinci oturumunda okuma, dinleme; ikinci oturumunda yazma; üçüncü oturumunda ise konuşma becerileri olmak üzere üç oturumda düzenlenen sınavda başarılı olan adaylar, puanlarına göre B2, C1, C2 düzeylerinde Türkçe Yeterlik Belgesi almaya hak kazanacak.

“Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Metni” doğrultusunda geliştirilen sınavı başarıyla geçip Türkçe Yeterlik Belgesi’ne sahip olanlar Türkiye’de üniversite eğitimi alma hakkı kazandıklarında hazırlık sınıfı okumaktan muaf tutulacak. Türkiye’de ya da kendi ülkelerinde uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde çalışmak, Türkçe tercümanlık yapmak ya da yurt dışında Türkçe öğretmek isteyen öğretmen adayları da iş başvurularında büyük avantaj kazanacak.

 

Diğer Etkinlikler

Yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde ve Ankara'da 14 Ocak 2023 tarihinde yapılacak Türkçe Yeterlik...

Yunus Emre Enstitüsünce (YEE) geliştirilen Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS), 37 ülkede 40 sınav merkezinde eş...

Yurt dışındaki Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde ve Ankara'da 17 Eylül 2022 tarihinde yapılacak Türkçe Yeterlik...

Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe Yeterlik Sınavı (TYS) 15 Mayıs 2022 tarihinde 37 ülke ve 40 merkezde yüz yüze ve eş...