×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Anadolu Lezzetleri Varşova'da

Yazıcı-dostu sürüm

Varşova Yunus Emre Enstitüsü ve Wilanów Sarayı iş birliğiyle “Tarihî Türk Yemekleri Atölyesi” düzenlendi.

Şef M. Ömür Akkor ile 17-18 Şubat 2020 tarihlerinde yoğun katılımla gerçekleşen etkinlikte Polonya’nın meşhur aşçıları Türk yemeklerini öğrenme fırsatı elde etti.

Özellikle Selçuklu ve Osmanlı lezzetlerini katılımcılara sunan M. Ömür Akkor, Anadolu’nun tatlarını Varşova’ya taşıdı.

Atölyede, 179 yıllık doğal maya ve Göbeklitepe’de yetişen buğday unundan hazırlanan ekmek de sofrada yerini aldı. Anadolu yemek kültürü hakkında da bilgiler de paylaşan Akkor, Hititlerin yemeğe bal ve zeytinyağı ile başladığını belirterek katılımcılardan bu gelenek ile yemeğe başlamalarını istedi.

İlk günkü Willa Intrata’daki programa, T.C. Varşova Büyükelçisi, bürokratlar, yönetmenler, akademisyenler, gazeteciler, gurmeler, blogerlar, Polonya’da meşhur restoran zinciri sahibi kişiler ile meşhur aşçılar ve firma yetkilileri katıldı.

 İkinci gün ise Novotel Varşova’nın baş aşçısıyla beraber 20 kursiyer katıldı. Bütün katılımcılar, yemek atölyesinden ve Türk yemeklerinin tadından çok etkilendiklerini ifade etti.

Enstitü, “mutfak diplomasisi” çalışmaları kapsamında Türkiye’nin önde gelen şeflerini dünyanın farklı noktalarında Türk mutfağı meraklıları ile bir araya getirmeye devam ediyor.

Diğer Etkinlikler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mevkidaşlarının davetleri münasebetiyle 6 Eylül-8 Eylül 2022 tarihleri arasında...

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Çin'in başkenti Pekin'de Türk kahvesi tanıtım etkinliği düzenledi.

Pekin...

Tunus'ta Gastrodiplomasi etkinliği kapsamında Gaziantep yemekleri Tunusluların beğenisine sunuldu.

Gaziantep...

Köstence Yunus Emre Enstitüsü tarafından 5 Haziran Romanya Türk Dili Günü vesilesiyle “Türk Kültüründe Lokum ve Kolonya...