Balkanlar Okçuluk Kupası Düzenlendi

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü ve Okçular Vakfının iş birliğiyle 9. Uluslararası Okçuluk Kupası Balkan Elemeleri Kuzey Makedonya’da düzenlendi. Balkan ülkelerinden 14 sporcu, İstanbul'da düzenlenecek 9. Uluslararası Fetih Kupası'na katılmaya hak kazandı.

Türkiye Okçular Vakfı ve Yunus Emre Enstitüsü işbirliğiyle düzenlenen “Tozkoparan İskender Balkan Okçuluk  Kupası Müsabakaları ve Ödül Töreni” Kuzey Makedonya’nın Kalkandelen şehrinde yapıldı.

100’E YAKIN SPORCU KATILDI

Harabati Baba Tekkesi’nde düzenlenen müsabakalara başta Kuzey Makedonya olmak üzere Balkan ülkeleri Arnavutluk, Kosova, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan ve Sırbistan’dan yüze yakın yarışmacı yer aldı.

Balkan elemelerini kazanan 14 sporcu, 9. Uluslararası Fetih Kupası’na katılmaya hak kazandı.

Yarışmada kadınlarda birinciliği Bosna Hersek’ten Almina Baralija, ikinciliği Kuzey Makedonya’dan Selma Mehmed ve üçüncülüğü yine Bosna Hersek’ten Nasiha Hasic elde etti.

Erkeklerde ise birinciliği Bosna Hersek’te Amel Baljic elde ederken, ikinci Hırvatistan’dan Zeljko Acman ve üçüncü Arnavutluk’tan Ermal Draguşa oldu.

BALKANLAR’DA TÜRK OKÇULUĞU DEĞERLİ SPORCULARLA YAŞIYOR

Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Hasan Mehmet Sekizkök,  yaptığı konuşmada, Balkanlar’ın kalbi Kuzey Makedonya’da kadim Türk kültüründe müstesna yeri bulunan okçuluğu bu coğrafyanın dört bir köşesinden gelen değerli sporcularla yaşattıklarını söyledi.

Bu anlamlı etkinlikte emeği geçenlere teşekkür eden Sekizkök, “Tarihin seyri içerisinde ok ve yay Balkanlar’da yaygın şekilde kullanım alanı bulmuştur. Günümüzde de birçok Balkan ülkesinde Okçular Vakfımızın desteği ile düzenlenen okçuluk kurslarına yönelik teveccühün giderek artmakta olduğunu memnuniyetle gözlemekteyiz.” diye konuştu.

Kalkandelen'deki ödül törenine Beyoğlu Belediye Başkanı ve Türkiye Okçular Vakfı Başkanı Haydar Ali Yıldız da katıldı. Yıldız, bölgenin farklı yerlerinden gelen gençlerle tarihi Harabati Tekkesi’nde okçu yayının yapıldığı akça ağacını birlikte diktiklerini söyledi.

Akça ağacının ağaçların en sağlam, en dayanıklı ve uzun ömürlüsü kabul edildiğine dikkati çeken Yıldız, “Dilerim dostluğumuz, arkadaşlığımız, Türkiye-Makedonya, Türkiye-Balkan devletleri ilişkileri diktiğimiz bu ağaçlar gibi ilişkilerimiz de güçlü sağlam, uzun ömürlü ve mukavemetli olur.” dedi.

“HEP BİRLİKTE EMİN ADIMLARLA GELECEĞE YÜRÜYECEĞİZ”

Yıldız, “Tarihimizle, medeniyetimizle, bunun bütün ulaştığı noktalarda buluşacak ve hep birlikte emin adımlarla büyük ve güçlü bir medeniyetin çocukları olarak geleceğe yürüyeceğimize inanıyorum.” açıklamasını yaptı

Kuzey Makedonya Kültür Bakan Yardımcısı Sedat Suleymani de Osmanlı kültürünün daha iyi tanıtılması açısından bu tür faaliyetlerinin çoğalmasının önemine değinerek, “Mümkün mertebe bu faaliyetlerin artırılması için biz Kuzey Makedonya Kültür Bakanlığı olarak eğer bir talepte bulunulursa biz elimizden gelen bütün yardımı Allah’ın izni ile vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.

TÜRK OKÇULUĞUNU EVLATLARIMIZA MİRAS BIRAKMALIYIZ

Halkbank Üsküp İcra Kurulu Başkanı Bilal Sucubaşı da böyle bir organizasyonu desteklemekten onur duyduklarını söyledi.

Organizasyonu düzenleyen Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Okçular Vakfına teşekkür eden Sucubaşı, “Türkiye Okçular Vakfını ananelerimizi, gelenek ve göreneklerimizi, Türk sporunu başta okçuluk olmak üzere yaşatan, devam ettiren ve bunu evlatlarımıza miras bırakmayı bize nasip eden değerli çalışmalarından dolayı kutluyorum.” dedi.

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdür Serhat Kula ise Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye Okçular Vakfı iş birliğinde uzun yıllardır Kemankeş projesini gerçekleştirdiklerini anlattı.

Binlerce öğrenciye okçuluk eğitimi verdiklerini kaydeden Kula, “Geçen yıl Aralık ayında burada bir sergiyle Kemankeş projemizi bir adım ileriye götürdük. Bu turnuvayla da her geçen gün çalışmalarımızı geliştirmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda daha da geniş kapsamlı daha profesyonel işlerle de inşallah buluşacağız.” dedi.

Törenin sonunda dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildi. 9 Uluslararası Fetih Kupası, 30 ülkeden sporcuların katılımıyla 29 Mayıs’ta İstanbul’da düzenlenecek.

 

 

Diğer Etkinlikler

T.C. Bükreş Büyükelçiliği himayesinde 28 Eylül 2021 Salı günü Bükreş Yunus Emre Enstitüsünün organizasyonuyla “Gelin...

Okçular Vakfı’nın Türk okçuluğunu tüm dünyaya anlatmak için hazırladığı “12 Adımda Okçuluk” kitabı Yunus Emre Enstitüsü...

Yunus Emre Enstitüsü ve Okçular Vakfı iş birliğiyle 19 Ekim 2017 tarihinde hayata geçirilen “Kemankeş Projesi”...