×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Bosna Hersek'te "Restorasyon Sanatı" Sergisi

Yazıcı-dostu sürüm

Bosna Hersek'in Zenica şehrinde, Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ve Preporod Galerisi iş birliğinde "Restorasyon Sanatı" başlıklı sergi açıldı.

Saraybosna Güzel Sanatlar Akademisi öğretim üyelerinden Cazim Hadzimejlic ve öğrencilerince düzenlenen serginin hazırlığının 5 yıl sürdüğü ve ülkenin dört bir yanından restore edilen eserlerin fotoğraflarının bir araya getirildiği kaydedildi.

KÜLTÜREL MİRASIN KORUNMASI ÖNEMLİ

Hadzimejlic, 15 Haziran 2022 tarihinde açılan sergiyle öğrencilere ülkedeki kültürel mirasın korunmasının önemini göstermek istediklerini söyledi.

STK'ler ve kamu kurumları ile iş birliğinde bulunduklarının altını çizen Preporod Galerisi Müdürü Amna Softic, Yunus Emre Enstitüsü ile yapılan başarılı ortaklığa da dikkati çekti.

Softic, "Yunus Emre Enstitüsü ile iyi ilişkiler içerisindeyiz. Daha önce ulaşamadığımız birçok eseri arşivlerinde bulunduruyorlar. Şimdi onların sayesinde o eserlere ulaşabiliyor ve görebiliyoruz." dedi.

Yunus Emre Enstitüsü Kültür ve Sanat Koordinatörü Samed Pasalic, Enstitünün bu projelerin koordinatörlüğünü yapma fırsatına sahip olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve amaçlarının bu tür vesilelerle Türk dili ve kültürünü Bosna Hersek halkına sunmak olduğunu ifade etti.

Restore edilmiş onlarca farklı nesnenin fotoğraflarından oluşan sergi 16 Haziran'da sona erecek.

Diğer Etkinlikler

Kudüs’teki Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Filistinli genç ressamların eserlerine ev sahipliği yaptı...

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Yunus Emre Enstitüsünde Türk geleneksel kumaş baskı sanatıyla ilgili bir sergi...

Sudanlı ressam Rua Kemal'in yağlı boya eserlerinin sergilendiği "Hat" isimli sergi, Hartum Yunus Emre ...

Geçen yıl ekim ayında Suriye’nin Azez kentinde açılan “Hatırladıkça Biz Oluruz Sergisi” 19 Mayıs Gençlik ve Spor...