Cap Manuel Kışlası Türkçe Eğitim Merkezi Üçüncü Dönem Mezunlarını Verdi

Yazıcı-dostu sürüm

Senegal'in başkenti Cap Manuel Kışlasında, Yunus Emre Enstitüsüne tahsis edilen Türkçe Öğretim Merkezi üçüncü dönem mezunlarını verdi. Düzenlenen törende Türkçe kursunu başarıyla bitiren Senagalli askerlere diplomaları takdim edildi.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Genelkurmay Başkanlığı ve Senegal Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalanan askeri anlaşma uyarınca Cap Manuel Kışlasında Enstitümüze tahsis edilen Türkçe Öğretim Merkezinde Enstitümüzce 2019 yılından bu yana Türkçe dersleri düzenleniyor. Her yıl ekim ayında başlayıp temmuz ayında sona eren eğitim programı çerçevesinde Senegalli askeri personele yönelik Türkçe dersleri bu yıl da başarıyla tamamlandı.

Cap Manuel Kışlası Türkçe Öğretim Merkezi 2020-2021 yılı eğitim döneminin sonuna gelmiş olup, üçüncü dönem mezunlarını verdi. Kışlada düzenlenen üçüncü dönem Türkçe kursu kapanış ve mezuniyet törenine Türkiye'nin Dakar Büyükelçisi Ahmet Kavas, Türkiye'nin Dakar Askeri Ataşesi Albay Levent Güldağı, Dakar YEE Müdürü Merve Işık Elsıkma, Senegal Askeri Eğitim Şube Müdürü Albay Yahya Diop ve Türk kurumlarının temsilcileri katıldı.

Büyükelçi Kavas burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin Afrika'da 43 büyükelçiliğinin olduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin kıta ile iş birliğinin her geçen gün arttığını söyledi.

Bu iş birliklerinin sadece ticari anlamda değil kültürel noktada da ilerlediğine vurgu yapan Kavas, YEE'nin buna en güzel örnek olduğunu belirterek, diplomasını alan askerleri tebrik etti.

Törende konuşan Dakar YEE Müdür Elsıkma da Türkçe kursları vesilesiyle kurulan dostlukların uzun yıllar devam etmesi temennisinde bulundu.

Ekim 2020'de başlayan 9 aylık Türkçe kursunu başarıyla tamamlayan 25 asker diplomalarını YEE Eğitmeni İmran İpek'in elinden aldı.

Öğrenciler, İpek'e teşekkür ederek, hediye takdiminde bulundu.

"TÜRK YATIRIMLARI ARTTIKÇA TÜRKÇEYE İLGİ DE ARTIYOR"

Tören sonunda, Dakar YEE Müdür Elsıkma, Senegal ile Türkiye arasındaki yakınlaşmanın Türkçeye olan ilgiyi de artırdığına işaret etti.

Elsıkma, "Türk Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığı ve Senegal Genelkurmay Başkanlığı arasında imzalanan bir anlaşmaya istinaden 2019'dan bu yana Türkçe eğitim faaliyetleri sürdürüyoruz. Burada Senegalli askerlere Türkçe öğretiyoruz. Aynı zamanda Dakar'da kültür merkezimizde de Türkçe kurslarımız devam ediyor." dedi.

Dakar YEE Müdürü Merve Işık Elsıkma: Senegal'de Türk yatırımcıların sayısı arttıkça onlarla çalışmak isteyen Senegalliler de Türkçe öğrenmek istiyor. Buna ek olarak, üniversite öğrencileri de entelektüel birikim için Türkçeye ilgi duyuyor."

Özellikle ticaretle uğraşanların muhakkak Türkçe öğrenmek istediğine vurgu yapan Elsıkma, "Senegal'de Türk yatırımcıların sayısı arttıkça onlarla çalışmak isteyen Senegalliler de Türkçe öğrenmek istiyor. Buna ek olarak, üniversite öğrencileri de entelektüel birikim için Türkçeye ilgi duyuyor." diye konuştu.

"HEM KÜLTÜREL HEM DE ASKERİ İŞ BİRLİĞİMİZ GELİŞİYOR"

YEE Eğitmenİ İmran İpek de mezun olan her askerin daha sonra Türkiye'ye giderek kendi alanlarında gerekli stajları yapıp Senegal'e geri döndüğünü söyledi.

YEE Eğitmeni İmran İpek: "Üç dönemde 71 asker öğrenci mezun oldu. Bu öğrencilerimizin büyük bir kısmı Türkiye'ye staja gitti. Türkiye'de stajını tamamlayanlar 2'nci bir staj hakkı istiyor, tekrar gitmek istediklerini söylüyorlar. Türkiye'de tatmış oldukları lezzetleri de arıyorlar. 'Burada nerede Türk kahvesi ve Türk çayı bulabiliriz?' diye soruyorlar. Böylece hem kültürel hem de askeri iş birliğimiz gelişiyor.

İpek, askeri iş birliğinin ortak bir dille yürütülmesine önem verildiklerinin altını çizerek, "Üç dönemde 71 asker öğrenci mezun oldu. Bu öğrencilerimizin büyük bir kısmı Türkiye'ye staja gitti. Türkiye'de stajını tamamlayanlar 2'nci bir staj hakkı istiyor, tekrar gitmek istediklerini söylüyorlar. Türkiye'de tatmış oldukları lezzetleri de arıyorlar. 'Burada nerede Türk kahvesi ve Türk çayı bulabiliriz?' diye soruyorlar. Böylece hem kültürel hem de askeri iş birliğimiz gelişiyor." ifadelerini kullandı.

TSK'DA ASKERİ EĞİTİM ALACAKLAR

Cap Manuel Kışlası Türkçe Öğretim Merkezinde Türkçe öğrenen askerler kendi alanları ile ilgili askeri eğitim almak amacıyla Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde askeri eğitim almak üzere Türkiye’ye görevlendirilecekleri tarihi bekliyor.

'ERTUĞRUL 1980' FİLMİ GÖSTERİLDİ

Tören sonrasında düzenlenen kokteylde, Türk mutfağından tatlara yer verilerek Senegallilerin Türk mutfağından lezzetlerle tanışmaları sağlandı. Programın kapanışında mezun olan askerlere “Ertuğrul 1890” filminin gösterimi yapıldı.

 

 

Diğer Etkinlikler

Yunus Emre Enstitüsü, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı işbirliğinde ülkemizde bulunan yabancı medya...

Gori Devlet Eğitim Üniversitesi Yunus Emre Türkçe sınıfı açıldı. Türkçe sınıfında sadece öğrenciler değil eğitim veren...

Priştine, Prizren ve İpek Yunus Emre Enstitüleri Türkçe öğrenen,  Türkçe dil becerilerini geliştirmek isteyen...

Salgın sonrası dönemde Türkçe öğretim etkinlikleri ve kültürel faaliyetlerine dijital ortamda devam eden Yunus...