×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Doğu’nun ve Batı’nın Ezgileri Arnavutluk Gitar Festivali’nde

Yazıcı-dostu sürüm

Arnavutluk Gitar Festivali kapsamında 8 Temmuz 2021 tarihinde Arnavutluk'un başkenti Tiran'da gerçekleşen konser unutulmaz bir müzik şöleni yaşattı. Tiran Yunus Emre Enstitüsü, Arnavutluk Cumhuriyeti (A.C.) Kültür Bakanlığı ve çok sayıda kuruluşun katkılarıyla düzenlenen konser, Cumhurbaşkanlığı Sarayında düzenlendi. Konserde sahneye çıkan ünlü Türk gitar sanatçısı Dr. Celil Refik Kaya festivalin yıldızlarındandı. Arnavutluk Gitar Festivali’nde Doğu ve Batı melodilerinin ahengi yankılandı. 

 

DR. KAYA’NIN GİTARINDAN DOĞU VE BATI SENTEZİ

Konserde gitar sanatçısı Dr. Celil Refik Kaya, Doğu ve Batı’ya ait farklı ezgileri müzikseverlere sundu. Gelenekten evrensele doğru Doğu ile Batı arasında sentez oluşturan bir özgünlükte ilerleyen sanatçı, dinleyicilere unutulmaz bir akşam yaşattı.

10 TEMMUZ’A KADAR SÜRECEK

Festival Direktörü Denis Bizhga'nın ünlü gitaristi tanıttığı konuşmasının ardından başlayan konserde Kolombiya, İtalya, Rusya ve İspanya’dan gitar sanatçıları da sahne aldı.

Medyanın ve sanatseverlerin yoğun ilgisiyle gerçekleşen konserin protokolünde A. C. Kültür Bakanı Elva Margariti, T.C. Tiran Büyükelçisi Murat Ahmet Yörük, Japonya Tiran Büyükelçisi Takada Mitsuyuki, İspanya Tiran Büyükelçisi Marcos Alonso Alonso ve Tiran Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Ömer Osman Demirbaş ile birlikte Arnavutluk’taki diğer ülke büyükelçiliklerinin misyonları yer aldı.

Konser, Arnavut sanatseverler tarafından yoğun ilgi gördü. 1 Temmuz 2021 tarihinde başlayan festival, 10 Temmuz Cumartesi günü sona erecek.

Diğer Etkinlikler

Hollanda’da Amsterdam Yunus Emre Enstitüsünde (YEE) konser salonunda 5 Temmuz 2022 tarihinde  “mystical jourNEY”...

Hırvatistan'ın sahil kenti Rijeka'da dünyaca ünlü kanun virtüözü Ahmet Baran müzikseverlerle buluştu....

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ABD Kültür Merkezi, Türk kültürünün ABD’de müzik yoluyla tanıtılması amacıyla, Los Angeles...

İrlanda'nın başkenti Dublin'de Osmanlı sultanlarının asırlar boyunca bestelediği eserler, Dublin Trinity...