Göbeklitepe ABD'de Tanıtıldı

Yazıcı-dostu sürüm

Alman Arkeoloji Enstitüsü Göbeklitepe kazı koordinatörü İngiliz arkeolog Dr. Lee Clare, Washington Yunus Emre Enstitüsü tarafından organize edilen etkinlik serisi kapsamında UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve 12 bin yıllık geçmişe sahip  Göbeklitepe’nin tarihçesini Chicago, Michigan ve Houston şehirlerinde anlattı.

Chicago Başkonsolosluğunun destekleri ile Chicago Oriental Institute’de gerçekleşen ilk etkinliğe arkeoloji alanında çalışmalar yapan pek çok akademisyenin yanı sıra Göbeklitepe hakkında bilgi sahibi olmak isteyen Arkeoloji meraklıları katıldı.

Chicago şehrinin ardından etkinlik serisi Michigan Devlet Üniversitesi iş birliği ile üniversite kampüsünde gerçekleştirilen konferansla devam etti.

Program son olarak Houston Başkonsolosluğu destekleri ile Houston Üniversitesi Clear Lake kampüsünde gerçekleştirildi.

Programa katılan pek çok akademisyen ve arkeoloji meraklısı insanlık tarihinin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Göbeklitepe hakkında yapılan kapsamlı sunum ile konuya dair daha detaylı bilgi sahibi olduklarını söyledi.  

Diğer Etkinlikler

Washington Yunus Emre Enstitüsü, 6 Ağustos 2021 tarihinde 10. Sanal Türk Kahvesi Etkinliğine ev sahipliği yaptı. Türk...

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre'nin vefatının 700. yıl dönümü...

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü Türkiye'yi temsilen katıldığı Ritam Mediterana Festivali'nde Türk kültürünü ve  ...

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü Türkiye'yi temsilen katıldığı Ritam Mediterana Festivali'nde Türk kültürünü ve  ...