İki Dil Bir Masal

Yazıcı-dostu sürüm

Berlin Yunus Emre Enstitüsü, Türk ve Alman masallarını her iki dilde de bütün dijital platformlarda dinleyicilere sundu.  

Berlin Yunus Emre Enstitüsü, salgın döneminde ağırlık verdiği dijital ekinliklerine bir yenisini daha ekledi. Türk ve Alman masalları hem Türkçe hem de Almanca olmak üzere bütün dijital platformlarda dinleyicilerin beğenisine sunuldu.

Bütün masallar iki dilde de, Türkçe ve Almanca olarak anlatılacak. Milli Eğitim Bakanlığının yurt dışında görevlendirdiği öğretmenlerden olan Gönül Tiftik masalları Türkçe okuyor. Masal anlatıcılığı eğitimi aldıktan sonra öğretmenlik yaparken öğrencilerine Türk masallarını anlatmaya başlayan Tiftik, Türk  masallarını  sadece Türk öğrencilerine değil okuldaki bütün öğrencilerin dinlediğini aktardı.

Masalları Almanca okuyan masal anlatıcısı Silvia Freud, “Türk masallarını çok seviyorum ve Türk masallarını anlatmayı da çok seviyorum." dedi.

5 TÜRK 5 ALMAN MASALI OKUNACAK

Toplamda 10 masallardan oluşan liste içerisinde Türk masallar arasında Keloğlan’dan Görünmez Adam, Deli Dumrul, Dede Korkut’tan Kantur Ali yer alırken Almanca masallar listesinde ise Grimm kardeşlerden Yırtık Pabuçlar ile Altın Kaz, Admetos Efsanesi ve Tek Gözlü Dev yer alıyor.

Toplamda 10 masaldan oluşan liste içerisindeki Türk masalları arasında Keloğlan’dan Görünmez Adam, Deli Dumrul, Dede Korkut’tan Kantur Ali yer alırken Almanca listesinde ise Grimm kardeşlerden Yırtık Pabuçlar ile Altın Kaz, Admetos Efsanesi ve Tek Gözlü Dev sıralanıyor.

Masallar milyonlarca abonesi olan Apple Podcast, Spotify, Amazon Podcast ve Google Podcast gibi uluslararası dijital platformlarında erişime sunulacak. Her ay bir masal yayınlanacak.

 

 

Diğer Etkinlikler

Köln Yunus Emre Enstitüsü, aynı dönemde düşünceleriyle bulundukları topluma ve dünyaya ışık tutan tasavvuf ve halk...

Moskova Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe kurslarına katılan öğrenciler için sanat etkinlikleri, piknik programı ve bilgi...

Güney Kore'nin başkenti Seul'da Türk kültürünü ve sanatını tanıtan bir program düzenlendi. Seul Yunus Emre...

Berlin Yunus Emre Merkezi, ünlü klasik kemençe sanatçısı Derya Türkan ile bütün dijital müzik platformlarında...