“İlahi Aşkın Sesi” Milletlerarası İlahi Beste Yarışması

Yazıcı-dostu sürüm

Hafız Abdullah Nazırlı (HAN) Vakfı tarafından geleneksel olarak gerçekleştirilen İlahi Aşkın Sesi Milletlerarası İlahi Beste Yarışması bu yıl da Yunus Emre Enstitüsünün ana sponsorluğunda yapılıyor. Yunus Emre ve Türkçe Yılı Kapsamında yapılan yarışmadan Yunus Emre şiirleri üzerine yapılan besteler yarışacak.

Han Vakfı tarafından tertiplenen resmi ve özel kuruluşların desteği ile birincisi 2016 yılında, ikincisi Enstitümüzün desteği ile 2019 gerçekleşen İlahi Aşkın Sesi Beste Yarışması yoğun ilgi görmesinin ardından bu yıl da düzenleniyor. YUNUS EMRE YILI nedeni ile üçüncüsü bu yıl yapılması kararlaştırılan İlahi Aşkın Sesi İlahi Beste Yarışması’na çok sayıda başvuru olacağı bekleniyor.

Milletlerarası seviyede gerçekleşen yarışmaya çok sayıda İlahi ve Naat’tan oluşan eserler Türk Mûsıkîsine kazandırılmıştı.

YARIŞMA İÇİN YUNUS EMRE'DEN 100 GÜFTE SEÇİLDİ

Yunus Emre şiirlerinden edebiyatçı ve bestekâr akademisyenler tarafından özenle seçilen 100 güfteden, yarışmacılar en fazla üç adet eser besteleyerek yarışmaya online olarak başvurabilecekler.

Yarışmaya gönderilen eserler 3 aşamalı değerlendirilecek. Birinci aşamada yarışma koordinatörlüğü tarafından şartnameye uygunluk incelemesi yapılarak uygun olmayan eserler yarışma dışında bırakılacak. İkinci aşamada online değerlendirilen eserlerden puan sıralamasına göre 30 eser belirlenecek. Üçüncü aşamada ise Değerlendirme Kurulu tarafından 19 eser seçilecek ve kamuoyuna duyurulacak.

TOPLAMDA 50 BİN TL ÖDÜL DAĞITILACAK

HAN Vakfı tarafından, bilimsel mûsıkî kural ve kaidelerine göre oluşturulan değerlendirme kriterlerine göre Değerlendirme Kurulları (Jüri) tarafından yapılacak değerlendirmeler sonucunda, kazanan 19 eser için toplamda 50.000TL ödülün hak sahiplerine Gala ve Ödül Töreni konserinde takdim edilecek.

YARIŞMA 6 AY SÜRECEK

10 Haziran 2021 tarihinde başvuruya açılacak olan yarışmaya başvurular 30 Eylül 2021 tarihi akşamı son bulacak. 10-20 Ekim 2021 tarihlerinde online değerlendirmesi tamamlanacak besteler, 30 Ekim 2021 tarihindeki nihai değerlendirmenin yapılacağı toplantının ardından sonuçlar 10 Kasım 2021’de yapılacak basın toplantısı ile kamuoyuna açıklanacak. Ardından tertiplenecek olan gala ve ödül töreni konserinin tarihi ayrıca duyurulacak.

YÜRÜTME VE DEĞERLENDİRME KURULLARI BELİRLENDİ

Yunus Emre Enstitüsü ana sponsorluğunda, TRT, Diyanet İşleri Başkanlığı gibi kurum ve kuruluşların desteği ile 10 Haziran’da başvuruya açılacak, 30 Eylül 2021’de başvuruların tamamlanacağı yarışmanın Yürütme Kurulu’nda;

Sanayi ve Ticaret Eski Bakanı Ali Coşkun’un başkanlığında; HAN Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı M. Vehbi Nazırlı, Gazeteci Mehmet D. Özülker ve Bestekâr – Müzisyen Prof. Dr. Suat Kıyak bulunuyor.

Değerlendirme Kurulunda ise bulunan isimler ise şöyle sıralanıyor:

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsıkîsi Anabilim Dalından Bestekâr – Müzisyen Prof. Dr. Ahmet Hakkı Turabi, Ses Sanatçısı ve Bestekâr Amir Ateş, Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Türk Din Mûsikîsi Devlet Konservatuarı Öğretim Görevlisi Asım Akkuş, Bestekâr – Müzisyen Erdoğan Tozoğlu, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsıkîsi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Fatih Koca, Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Türk Din Mûsıkîsi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Akpınar, Ahi Evran Üniversitesi Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü Başkanı ve Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kubilay Kolukırık ve Bursa Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Emin Ay.

 

Diğer Etkinlikler

 

Türk müziği ve geleneksel mevlevi sufi müziği ustası Kudsi Erguner, Illinois Üniversitesi Urbana-Champaign ve...

New York Üniversitesinde aralarında Türkiye'nin de bulunduğu çok sayıda ülkenin farklı alanlarda kültürel paylaşımlarda...

Suriye'nin Azez ilçesinde Nevruz büyük bir coşkuyla kutlandı. Yunus Emre Enstitüsü, aralarında ünlü Türk sanatçı...

Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü, 2021 Dünya Kadınlar Günü faaliyetleri çerçevesinde Cervantes Enstitüsü ve EUNIC NL...