Itri ve Bach Çevrim İçi Konserde Buluştu

Türk klasik müziğinin 17. yüzyılda yaşamış ustalarından Itri ile 18. yüzyılda Avrupa klasik müziğine eserleriyle büyük bir katkı sunan Alman barok besteci Johann Sebastian Bach çevrim içi konserde buluştu. Amsterdam Yunus Emre Türk Kültür Merkezi tarafından 29 Kasım 2020 tarihinde düzenlenen konserde iki bestecinin eserleri icra edildi.

Amsterdam Yunus Emre Türk Kültür Merkezi ve Multisonant Ensemble iş birliğinde 29 Kasım 2020 tarihinde çevrim içi "Bach - Itri - Now " konseri düzenlendi.

Konserde; farklı coğrafyalarda aynı zamanlarda yaşamış Klasik Türk Müziği üstadı Buhurizade Mustafa Itri ve Klasik Batı Müziği üstadı John Sebastian Bach’ın seçme eserlerinin yanısıra Barok dönemi çağdaşları olan Vivaldi, Händel, Telemann, Purcell, Corelli, Couperin, Tartini, Rigatti ve Rousseau gibi ünlü müzisyenlerin eserlerine de yer verildi.

BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ

Semaî, Peşrev, Sufi dizeleri,  Hafız Post, Marāghī, Gazi Giray, Şakir Ağa, Numan Ağa, Dimitrie Candemir ve Ali Ufki’nin (Albert Bobowski) Osmanlı klasik müzik geleneği seçkilerinin ve müzisyen besteci Meliha Doğuduyal’ın bu program için bestelediği aranjmanların da yer aldığı konser, Sinan Vural ( bariton), Aylin Sezer (soprano), Emmy Storms (keman), Tara Kumar (çello), Cengiz Arslanpay (ney), Orkun Ağır (tanbur), Meliha Doğuduyal’dan ( piano),  oluşan usta müzisyenler tarafından icra edildi.

Müzikte Doğu-Batı sentezinin özgün ve etkili bir biçimde sunulduğu ve Meliha Doğuduyal’ın sanat yönetmenliğini de yaptığı bu unutulmaz konser; dünyanın dört bir yanından canlı olarak izleyen müzikseverler tarafından büyük beğeni topladı.

                   

   

Diğer Etkinlikler

Yunus Emre Enstitüsü tarafından düzenlenen “Dijital İş Birliği ve Ağ Kurma Günleri”nin kapanış programına...

 

ÖNEMLİ HATIRLATMA: DÜZENLİ GELİR SAHİBİ (EMEKLİ MAAŞI VB. DAHİL) OLANLAR BU PROJEDE YER ALAMAZLAR.

DESTEK...

Yunus Emre Enstitüsünün destekleriyle düzenlenen 15’inci Uluslararası DAM Festivali dünyanın dört bir yanından ...

Yunus Emre Enstitüsü Yeniden düşünmek, Yeninden Yorumlamak programında soul müziğinin yıldızı Della Miles’ı ağırladı....