İzlenimler Yarışmasının Kazananları Açıklandı

Yunus Emre Enstitüsünün AB-Kültürlerarası Diyalog Programı kapsamında düzenlediği İzlenimler Yarışmasının kazananları belli oldu.

Yunus Emre Enstitüsünün, AB-Kültürlerarası Diyalog Programı kapsamında salgın döneminde “Sosyal mesafeli yeni hayatlarımız kültürlerarası etkileşim ve diyaloğumuzu   nasıl etkiliyor?” sorusuna yanıt aradığı İzlenimler Yarışması sonuçlandı.

Salgın döneminde bir araya gelme, birbirini tanıma, birbirini dinleme, birbirinden öğrenme ve yeni diyalog hikayeleri yazmak için yeni yöntemler deniyoruz. Bu denemelerin sonucunda kültürlerarası etkileşim ve diyaloğun nasıl etkilendiğinde dair cevabın arandığı yarışmada fotoğraf kareleri, illüstrasyonlar ve veciz sözleri mesajlarına taşıyan eserler yarıştı.

AB-TR Kültürlerarası Diyalog Programı kapsamında düzenlediğimiz bu yarışma ile salgın döneminde birbirimizle diyalog kurmayı, ayrıyken de birlikte olduğumuzu hissetmek için duygu ve düşüncelerimizi fotoğraf, slogan/veciz söz ve illüstrasyon aracılığı ile paylaşmayı ve birbirimizden öğrenmeyi amaçladık. Kültürlerarası diyaloğun toplumlar ve bireyler arasındaki etkileşimi güçlendirdiği fikrinden yola çıkarak, salgın döneminde bir araya gelmesek de ortak kaygılar etrafında bir araya geldiğimize dikkat çekmek istedik. Diyaloğu farklı bir boyuta taşıyan bu dönemde sizleri, hepimizin ortak dili olan fotoğraf ve illüstrasyonlarla izlenimlerinizi ifade etmeye çağırdık; gelecek nesillere bu dönemi anlatırken kullanılacak veciz sözlerinizi derledik.

Yarışmaya farklı illerden 50’ye yakın katılım oldu. Tüm katılımcılara deneyimlerini bizlerle paylaştığı için teşekkürlerimizi sunmak isteriz.

Üç ana kategoride yapılan değerlendirmeler sonucunda:

Slogan/Veciz Söz kategorisinde birinciliği Necdet Doğan, ikinciliği Hatice Avcı ve üçüncülüğü Kübranur Doğan elde etti.

NE DEDİ DÜNYAYA PANDEMİ; BİRLİK ONU EMİ!

 

 

Birincilik Ödülü - Necdet Doğan - Ankara

HASTALIKTA MESAFELİ, İNSANLIKTA EL ELE

 

 

İkincilik Ödülü - Hatice Avcı - Eskişehir

BİR FARKLILIK TÜM FARKLARI BİR ARAYA GETİREBİLİR

 

 

Üçüncülük Ödülü - Kübranur Doğan - Giresun

Fotoğraf kategorisinde ise birinciliği Bengisu Özkes, ikinciliği Hikmet Mail Saraç  ve üçüncülüğü Sena Özfiliz  elde etti:

Birincilik Ödülü – Bengisu Özkes - İstanbul

İkincilik Ödülü – Hikmet Mail Saraç - Antakya

Üçüncülük Ödülü - Sena Özfiliz - İstanbul

İllüstrasyon kategorisindeyse birinciliği Kübranur Doğan , ikinciliği Gülçe Öztürk  ve üçüncülüğü de Buğrahan Namdar elde etti.

Birincilik Ödülü – Kübranur Doğan - Giresun

İkincilik Ödülü – Gülçe Öztürk - Bolu

Üçüncülük Ödülü – Buğrahan Namdar - Ankara

 

Yarışmada dereceye giren eser sahiplerinin ödülleri yola çıkarken, tüm katılımcılarımıza bir kez daha teşekkürlerimizi sunarız.

Program Bilgileri:

AB-Türkiye Kültürlerarası Diyalog Programı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti arasında sivil toplumun güçlenmesine yönelik mali iş birliği kapsamında ortak finanse ediliyor. 2019-2021 yılları arasında uygulanacak ilk dönemin toplam bütçesi 3 milyon avro olup, bütçenin yüzde 70’e yakını destek sağlanan dört önemli projeye aktarılmış bulunuyor.

Bu projelerden birinin mimarı olan British Council, Yunanistan, Sırbistan ve Türkiye’den ortaklarıyla yaratıcılık merkezleri (HUB) ve kümeleri oluşturup güçlendirecek bir projeye imza atarken, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü ise Türkiye ve Avrupa’nın neolitik mirasına yönelik bir belgesel hazırlayıp farklı ülkelerde izleyicilerle buluşturmayı hedefliyor. Macar Kültür Merkezi, Tuna nehri boyunca uzanan ülkelerde festivaller ve etkinlikler düzenleyerek binlerce yıldır devam eden kültürel alışverişe yeni katkılar sunmayı hedefliyor. Fransız Kültür Merkezi de Fransa, Almanya, Hollanda ve Türkiye’den 26 sanatçıya değişim programları aracılığıyla yeni deneyimlere kucak açma fırsatı sunuyor.

Programın uygulama sürecinde, Yunus Emre Enstitüsünün, Avrupa Birliği Ulusal Kültür Enstitüleri Ağı (European Union National Institutes for Culture-EUNIC) ile iş birliği ve etkileşimini de güçlendirecek çalışmalar hayata geçiriliyor ve Avrupa kültür haritasında Türkiye’nin de yerini almasına destek sağlanıyor.

Bu projelerin gerçekleşmesini sağlayan Yunus Emre Enstitüsü, 2009 yılında kurulduğundan bu yana 48 ülkede 58 kültür merkezinde, Türk kültürünü farklı coğrafyalarda tanıtıyor, dünya halkları arasında dille, sanatla ve kültürel etkileşimle yeni köprüler kuruyor.

Kültürlerarası Diyalog Programının farklı renkleri bir araya getiren etkinliklerini web sayfası ve sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz.