×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Köln’deki İlkokullar İstanbul Tarihi ile Buluşuyor

Yazıcı-dostu sürüm

Köln Yunus Emre Enstitüsü tarafından ilkokulların bünyesinde gerçekleştirilen Türkçe ve Almanca okuma günleri geleneksel hale getirildi. Enstitünün okuma grubu, Köln’de bulunan Michael-Ende İlkokulunun konuğu oldu. Türkçe ve Almanca olarak yapılan okuma, 120 öğrenci ve öğretmenin katılımıyla gerçekleştirildi.

Enstitü, bu yıl İstanbul ve Köln kardeşliğinin 25. yıl kutlamaları kapsamında bir dizi okuma faaliyetleri gerçekleştirdi. İstanbul kültürüne ait bazı simgeleri tanıtıldı. İstanbul tarihinin 5 farklı dönemini konu edinen 5 değişik hikâyenin, o dönemlerde yaşamış çocuk kahramanlarca anlatımının yer aldığı etkinlikte Betül Sayın’ın “Mert ve Acayip Fes – İstanbul Tarihine Bir Yolculuk” isimli çocuk kitabı görseller eşliğinde ilkokul öğrencilerine anlatıldı. Kitabın bölüm geçişlerinde ise genç yetenek Mert Aksoylu akordiyonu ile eşlik etti. Etkinlik, öğrenci ve öğretmenlerden büyük ilgi gördü.

Okuma günleri, çocuklara okuma alışkanlığı kazandırma ve okullarda dil çeşitliliğini yaşatma amaçlarını güdüyor. Programların okullardaki Türk kökenli öğrencilerde kendine güveni arttırdığı gözleniyor. Türk kültürüne yakınlaştırıyor. Okulun öğretmenleri Yunus Emre Enstitüsünün bu anlamlı etkinliğini beğendiklerini ifade ettiler.

Enstitü yıl boyunca Köln ve çevresindeki okullarda kültür-sanat etkinliklerine devam edecektir. Siz de bulunduğunuz okulda çift dilli okuma veya ebru sanatı gibi kültürel etkinlikler gerçekleştirmek istiyorsanız, koln@yee.org.tr adresinden bizimle irtibata geçebilirsiniz.

Diğer Etkinlikler

Meksika Yunus Emre Enstitüsü tarafından dünyanın birçok yerinden uluslararası öğrenciyi, yayıncıyı, yazarı ve...

Yunus Emre Enstitüsü tarafından savaş mağduru Ukraynalı ve Suriyeli çocukların bir araya getirildiği “Huzurun Çocukları...

Yunus Emre Enstitüsünün Yunus’un dünya görüşünü müzik ile harmanladığı “Yunus’un İzinde” program serisi, yurt dışında...

Londra Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Thames&Hudson Yayınevi iş birliğinde araştırmacı-yazar Diana Darke'la 17...