×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Kudüs’te Filistinli Genç Ressamların Eserleri Sergilendi

Yazıcı-dostu sürüm

Kudüs’teki Yunus Emre Enstitüsü Filistinli genç ressamların eserlerine ev sahipliği yaptı.

İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs’teki Yunus Emre Enstitüsünde Kudüs Yüksek Sanat Enstitüsü iş birliğinde düzenlenen etkinlikte, çoğu 20 yaşın altındaki Filistinli ressamların Kudüs’ün kimliği ve değerlerini tablolarına yansıttığı eserleri sergilendi.

SERGİ ŞİRİN EBU AKİLE’YE İTHAF EDİLDİ

Serginin teması, 11 Mayıs’ta İsrail askerlerince Batı Şeria’da görevi sırasında öldürülen ünlü Filistinli gazeteci Şirin Ebu Akile’ye ithaf edildi. Bu kapsamda sergide, Ebu Akile’yi resmeden çeşitli kara kalem çalışmaları önemli yer tuttu.

Sergiye genç ressamların yanı sıra, Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Ahmet Rıza Demirer, Kudüs Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Reha Ermumcu, Kudüs Yüksek Sanat Enstitüsü Başkanı İsam Sabbah ve Kudüslü ziyaretçiler katıldı.

Serginin açılışında konuşan Büyükelçi Demirer, Kudüslü genç ressamları çalışmalarından ötürü tebrik etti.

Demirer, sergide Şirin Ebu Akile’yi resmeden eserlere işaret ederek, “Onu her zaman bu gülümseyen yüzüyle hatırlayacağız.” dedi.

Demirer, “Sanat kadar güçlü mesaj verilebilecek başka bir imkan yok. Buradaki sanat eserlerinde genç sanatçıların verdiği mesaj hepimizin umududur ve hepimize bir gelecek istikameti göstermektedir. Kendilerini tebrik ediyorum. Kudüs bizim de mirasımızın bir parçasıdır, biz de Kudüs’ün mirasının bir parçasıyız.” diye konuştu.

“BEN KUDÜS’ÜN KIZIYIM” SÖZÜNDEN İLHAMLA ESERLERİNİ RESMETTİ

Sergide eserleri yer alan Kudüslü genç kadın ressamlardan Fatin Sidr de yaptığı açıklamada, Ebu Akile’nin “Ben Kudüs’ün kızıyım” sözünden yola çıkan eserler resmettiğini söyledi.

Ebu Akile’nin, ölümünden önce, Doğu Kudüs’ün Eski Şehir’ine açılan Şam Kapısı’nda verdiği son röportajında “Ben Kudüs’ün kızıyım” dediğini aktaran Sidr, “Dolayısıyla Kudüs ve genel olarak Filistin’de yaşananları, acıları, hüznü, esirleri, şehitleri resmediyorum. Mesajımızı sanat ve resim yoluyla dünyaya ulaştırıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Diğer Etkinlikler

Londra Yunus Emre Enstitüsünde “Diplomasi Sanatı: Genç Azerbaycanlı Sanatçıların Karma Sergisi” açıldı. Azerbaycan...

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Yunus Emre Enstitüsünde Türk geleneksel kumaş baskı sanatıyla ilgili bir sergi...

Sudanlı ressam Rua Kemal'in yağlı boya eserlerinin sergilendiği "Hat" isimli sergi, Hartum Yunus Emre ...

Geçen yıl ekim ayında Suriye’nin Azez kentinde açılan “Hatırladıkça Biz Oluruz Sergisi” 19 Mayıs Gençlik ve Spor...