Ritam Mediterana Festivali'nde Türkiye Rüzgârı

Yazıcı-dostu sürüm

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü Türkiye'yi temsilen katıldığı, Ritam Mediterana Festivali'nde Türk kültürünü ve  Türkiye'ye özgü lezzetleri tanıttı. Hırvatistan'ın başkenti Zagreb'de Akdeniz Havzası ülkelerinin katılımıyla gerçekleşen festival Hırvat vatandaşlarının yanı sıra turistlerden de yoğun ilgi gördü.

Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de her yıl Akdeniz Havzası ülkelerin katılımıyla düzenlenen Ritam Mediterana Festivali başladı. Bu yıl, Türkiye Cumhuriyeti Zagreb Büyükelçiliği, Yunus Emre Enstitüsü ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin destekleri ile  gerçekleşen festivalde Türkiye partner ülke olarak yer aldı. Festivale Hırvat vatandaşların yanı sıra turistler de yoğun ilgi gösterdi. 

Festivalde Kahramanmaraş dondurması ikramı sırasında keyifli anlara tanık olundu. Hırvat vatandaşları ve turistler, dondurmacının akrobatik gösterisi karşısında  dondurmalarını heyecanla kapmaya çalışırken eğlenceli anlar yaşadı. 

 

ZAGREB’DE TÜRK KÜLTÜRÜ VE TÜRK LEZZETLERİ BOY GÖSTERDİ

Zagreb Yunus Emre Enstitüsünün Türkiye’yi temsilen yer aldığı festivalde lezzetiyle dünya çağında büyük üne sahip Türk mutfağına ait tatlar sunuldu. Festival katılımcılarının damaklarını şenlendiren Türk kahvesi ve Türk baklavasının yanında ayrıca Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesinin destekleri ve katkıları ile Maraş dondurmasının tanıtımı ve ikramı yapıldı. Şehre özgü el sanatları tanıtılırken yöresel ürünler de festivalde göz doldurdu.

     

Festival sevincini en çok da çocuklar yaşadı. Çocuklar birbirinden leziz Türk tatlılarıyla festivalin tadını çıkardı. Kahramanmaraş dondurması gibi büyük ilgi gören Gaziantep baklavası adeta kapışıldı.

Türkiye'ye özgü yöresel ürünlerin tanıtıldığı festivalde ülkelerin yemek kültürü, müziği, sineması, edebiyat ve sanat alanları, farklı sanatsal zenginliklerini anlatan sergiler ve çocuklara yönelik etkinlikler yer alıyor.

 

 

TÜRKİYE İLE HIRVATİSTAN ARASINDA SANATSAL İŞ BİRLİĞİ

Her yıl geleneksel olarak Zagreb’de düzenlenen Festivalde, ülkelerin yemek kültürü, müziği, sineması, edebiyat ve sanat alanları, farklı sanatsal zenginliklerini anlatan sergiler ve çocuklara yönelik etkinlikler yer alıyor. Festivalde Türk Lezzetleri Hırvat vatandaşlar ile paylaşılıyor ve Türkiye ile Hırvatistan arasında kültürel ve sanatsal bir ilişki kurulması hedefleniyor. 

 

ENSTİTÜ VE BELEDİYE ARASINDA KÜLTÜREL İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Salgın döneminde Yunus Emre Enstitüsü ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan kültürel iş birliği protokolü ile Maraş dondurması festivalde tanıtıldı. Salgın dönemine rağmen 16 Eylül 2020 tarihinde T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Dr. Serdar Çam’ın riyasetlerinde Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş ve Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör’ün karşılıklı imzaları ile iki kurum arasında uluslararası kültürel iş birliği protokolü imzalanmıştı. Protokol ile iki kurum arasında ortak etkinliklerin yapılması ve yurt dışında kültür, sanat, eğitim ve gastronomi alanında etkinlik ve projelerin yapılması kararı alınmıştı.

 

 

 

 

 

Diğer Etkinlikler

Köln Yunus Emre Enstitüsü, aynı dönemde düşünceleriyle bulundukları topluma ve dünyaya ışık tutan tasavvuf ve halk...

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde “Yunus Emre ve Dünyada Türkçe...

Farklı kültürlerde Ramazan gelenekleri Kahire ve Rabat Yunus Emre Enstitüleri tarafından düzenlenen Uluslararası...

Yunus Emre Enstitüsünün (YEE), Yunus Emre ve Dante için düzenlediği etkinliğine katılan diplomat ve akademisyenler, iki...