×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Saraybosna YEE ile 9. Çocuk Şenliği

Yazıcı-dostu sürüm

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Çocuk Şenliği Programı'nın bu yıl 9'uncusu gerçekleşti. Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü (YEE) tarafından bu sene çevrim içi ortamda gerçektirilen festivale Saraybosna Kantonu Eğitim Bakanı Naida Hota Muminoviç, Zenica – Doboy  Kantonu Eğitim Bakanı Prof. Dr. Spahija Kozliç, T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, müzisyen Latif Moçeviç, ünlü futbolcular ve YEE Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş de katıldı.

Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü tarafından bu yıl dokuzuncusu düzenlenen “Çocuk Şenliği Programı” koronavirüs önlemleri çerçevesinde çevirim içi olarak gerçekleştirildi.

Hem Türkiye’den hem de Bosna Hersek’ten üst düzey katılımların yer aldığı programda konuşan Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş yıllardır Bosna Hersek’e gelip Çocuk Şenliği’ne katılmanın kendisi için büyük bir mutluluk olduğunu söyleyerek bu zor günlerde bu programları dijital ortama taşımanın önemini dile getirdi. Başkan Ateş, en kısa zamanda hayatın normale dönüp tekrar bir araya gelebilinen programlarda buluşabilmek temennilerini Bosna Hersek’teki okullarda Türkçe öğrenen öğrencilere ileterek sözlerini tamamladı.

"ÇOCUKLAR ÖZGÜR, KİŞİLİKLİ VE DÜŞÜNEN İNSANLAR OLMALI" 

Saraybosna Kantonu Eğitim Bakanı Naida Hota Muminoviç çocuklarımızın geleceğimiz olduğunu, özgür, kişilikli, düşünen insanlar olmaları için onlara destek olmamız ve sahip çıkmamız gerektiğini vurguladı. Kendilerini, vatanlarını, hatta dünyamızı etkileyecek, kısa vadeli ve uzun vadeli kararlar alacak olan çocuklarımızın kalplerine sevgi ve azim tohumlarını ekmemiz, 21. yüzyılın getirdiği zoruklarla baş edebilecekleri bilgi ve becerileri aktarmamızın önemini dile getirdi.

"TÜRKÇEYİ SEÇMELİ DERS OLARAK SEÇEN ÇOCUK SAYISI ARTIYOR"

Zenica – Doboy  Kantonu Eğitim Bakanı Prof. Dr. Spahija Kozliç konuşmasının başında göreve yeni başlayan T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin'e hayırlı olsun dileklerini iletti. Türkiye’ye koronovirüs salgınıyla ilgili olarak gönderdiği yardımlar için teşekkür ederek salgın sonrasında ise iki ülke arasındaki ortak eğitim faaliyetlerinin aynı şekilde devam edeceğini belirtti. Yunus Emre Enstitüsünün Türkçe öğretimi konusunda yaptığı faaliyetlerin önemini vurgulayarak Türkçeyi seçmeli ders olarak seçen çocukların sayısının arttığının altını çizdi. Tüm çocukların bayramını kutlayarak konuşmasını bitirdi.

T.C. Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin ise bu yoğun faaliyetlerin, bu yoğun çalışmaların durmayacağını ve kaldıkları yerden aynı hızla, aynı inançla devam edeceklerini vurguladı.

ÜNLÜ FUTBOLCULARDAN ÇOCUKLARA MESAJ

Bosna Hersek’in ünlü isimlerinden futbolcular Edin Dzeko, Edin Vişça ve Miralem Pjaniç Türkçe öğrenen öğrenciler için video mesajlaını gönderdiler. Programa katılan diğer bir ünlü isim müzisyen Latif Moçeviç ise şarkılarıyla programa renk kattı.

RESİM, TÜRKÇE ŞİİR, TEKERLEME, VİDEO VE KOMPOZİSYON YARIŞMALARI

9. Çocuk Şenliği, Tercihim Türkçe projesi kapsamında Türkçe öğrenen öğrencilerin çeşitli sunumlarıyla devam etti. Programda aynı zamanda Orta Bosna Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen "Resim Yarışması, Zenitsa Belediyesi Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Şiir” yarışması, Zavidovići Belediyesi Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Şiir” yarışması, Orta Bosna Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Türkçede Tekerlemeler” yarışması, Saraybosna Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Şiir” yarışması, Tuzla Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Video” yarışması, Orta Bosna Kantonu Tercihim Türkçe Projesi öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Kısa Şiir” yarışması, Bosna Hersek genelinde düzenlenen “Yunus Emre ve Ayvaz Dede” resim yarışması, lise ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlenen “Yunus Emre ve Hoşgörü” temalı kompozisyon yarışmasının sonuçları da ilan edildi.

Diğer Etkinlikler

Azez Yunus Emre Enstitüsü tarafından Suriye Güvenli Bölge’nin Azez, Afrin, Raco, Şeran, Ahtarin, Soran ve Çobanbey...

Köln Yunus Emre Enstitüsü tarafından ilkokulların bünyesinde gerçekleştirilen Türkçe ve Almanca okuma günleri...

Yunus Emre Enstitüsünün Romanya'daki Bükreş ve Köstence şehirlerinde bulunan merkezleri 1 Haziran'da kutlanan...

Ukraynalı savaş mağduru yaklaşık bin çocuk, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kapsamında Antalya'da iki...