Senegalli Keskin Nişancıların Çanakkale Savaşı’ndaki Rolü

Yazıcı-dostu sürüm

Dakar Yunus Emre Enstitüsü,  “Senegalli Keskin Nişancıların Çanakkale Savaşı’na Katılımı ve Savaştaki Rolü” isimli bir panel düzenledi. Panelde Müslümanlara karşı savaştıklarını fark edip saf değiştiren Senagalli keskin nişancıların hikayesi ele alındı.

Dakar Yunus Emre Enstitüsü tarafından 24 Mart 2021 tarihinde düzenlenen “Senegalli Keskin Nişancıların Çanakkale Savaşı’na Katılımı ve Savaştaki Rolü” konulu panele T.C. Dakar Büyükelçisi Prof. Dr. Ahmet Kavas, T.C. Dakar Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Levent Sabahattin Güldağı ve Cheikh Anta Diop Üniversitesi’nden (UCAD)  Prof. Dr. Mor Ndao panelist olarak katıldı. Üniversitenin konferans salonunda gerçekleştirilen ve açılış konuşmasını UCAD Edebiyat ve İnsani Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Alioune Badar Kandji’nin yaptığı panel, hem üniversite öğrencileri hem de Senegal’de bulunan Türk topluluğu tarafından yoğun ilgiyle karşılandı.

Panel kapsamında; Çanakkale Savaşı’nda Fransa saflarında savaşmak üzere Senegal’den zorla Çanakkale’ye getirilen Senegalli keskin nişancıların savaş esnasında Müslümanlara karşı savaştıklarını fark edip saf değiştirmeleri ve bu durumun savaşın seyrine olan etkileri kapsamlı şekilde ele alındı. Ayrıca, Senegalli keskin nişancılar savaş esnasında her ne kadar Türklerin tarafına geçse de, Fransa tarafından “Fransa için savaştılar” mesajıyla Fransız mezarlığına gömüldüklerine de vurgu yapıldı. Yaklaşık 800 kişinin katıldığı paneli çok sayıda Senegalli gazeteci de yakından takip etti.

Diğer Etkinlikler

Yunus Emre Enstitüsü (YEE), Türk dili ve kültürünün en önemli şahsiyetlerinden Yunus Emre'nin vefatının 700. yıl dönümü...

Zagreb Yunus Emre Enstitüsü Türkiye'yi temsilen katıldığı, Ritam Mediterana Festivali'nde Türk kültürünü ve  ...

Köln Yunus Emre Enstitüsü, aynı dönemde düşünceleriyle bulundukları topluma ve dünyaya ışık tutan tasavvuf ve halk...

Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Şeref Ateş, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesinde “Yunus Emre ve Dünyada Türkçe...