St. Petersburg’da XXXVI. Kononov Okumaları Konferansı

Yazıcı-dostu sürüm

Rusya’daki St. Petersburg Devlet Üniversitesinde 29-30 Ekim 2021 tarihleri arasında “Kononov Okumaları’’ adlı konferans gerçekleştirildi.

Rus Türkolog, dil bilimci ve akademisyen Andrey Nikolayeviç Kononov’a (1906-1986) ithaf edilen ve 1986 yılından beri düzenlenen etkinlik bu yıl St. Petersburg Devlet Üniversitesi Şarkiyat Fakültesi Türk Filolojisi Bölümü, St. Petersburg Şarkiyat Çalışmalarını Geliştirme ve Destekleme Merkezi, Moskova Yunus Emre Enstitüsü ve Türkiye’den Ahmet Yesevi Üniversitesinin katkılarıyla düzenlendi.

GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE TÜRK HALKLARI

Türkologların çeşitli konularda sunumlar gerçekleştirdiği etkinlikte Enstitü ve faaliyetlerini tanıtıcı bir sunum yapıldı. 

Konferansta her yıl gerçekleştirilen çalışmalarda, geçmişte ve günümüzde Türk halklarının tarihi, kültürü, etnografyası, edebiyatı; Türk halklarının dillerinin oluşumu, gelişimi ve yapısı gibi farklı konulara değiniliyor.

Bu yıl 36. kez düzenlenen ve iki gün süren programda, birinci gün Rus Türkologlar, ikinci gün ise genç Türkologlar Türkoloji alanında farklı konu başlıkları ile bildirilerini sundular. Bildiriler ve sunumlar Rusça, İngilizce, Türkçe yapıldı.

Diğer Etkinlikler

Johannesburg Yunus Emre Enstitüsünde “Yunus Emre Şiir Sergisi” etkinliği düzenlendi. T.C....

Yunus Emre Enstitüsünün, Illinois Üniversitesi ile yaptığı kültürel iş birliği kapsamında düzenlediği beşinci...

Dünyanın farklı coğrafyalarında kültür merkezleri vasıtasıyla Türkçenin yabancı dil olarak öğretimi faaliyetlerini...

Köstence Yunus Emre Enstitüsü ve Loan N. Roman İl Kütüphanesi iş birliği ile "Dünya Edebiyatında Evrenselliğin İki...

Diğer Etkinlikler

Moskova YEE tarafından düzenlenen ve Moskova’da saygın bir yeri olan Kitap Tanıtım Günleri etkinliğinde, dört Rus...

Türk dili ve Türk kültürü ile Türkiye’nin uluslararası alanda bilinirliği, güvenilirliği ve itibarının artırılmasında...

Yunus Emre Enstitüsünün ilk defa düzenlediği Türkoloji Kış Okulu, Enstitünün Ankara’daki Kızılay ofisinde gerçekleşen...

Yunus Emre Enstitüsü tarafından yurt dışında görev yapan Türkologlar ve Türkoloji öğrencileri için bir başvuru kaynağı...