Suriyeli Çocuklara Türkçe Öğreten Öğretmenlere Yönelik Eğitmen Eğitimi Programı Düzenlendi

27/11/2019

Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde Suriyeli öğrencilere Türkçe dersleri veren öğretmenlere yönelik 18-20 Kasım 2019 tarihleri arasında “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Eğitmen Eğitimi” programı düzenlendi. Reyhanlı Eğitim Köyünde düzenlenen programa Suriyeli çocuklara Türkçe öğreten farklı branşlarda 61 öğretmen katıldı.

Katılımcılar programda, üç gün boyunca Yunus Emre Enstitüsü uzmanları ile beraber alanında uzman akademisyenler tarafından teorik derslere ve uygulamalı çalışmalara katıldılar. Programda, dört temel dil becerisinin öğretimi ve geliştirilmesi, yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde teknolojik araçlardan yararlanma, drama uygulamaları, kelime ve kavram öğretimi, dilbilgisi öğretimi, sınav hazırlama ve uygulama esasları, Türkçenin göçmen çocuklara ikinci dil olarak öğretimi, Suriyeli çocuklara Türkçe öğretiminde karşılaşılan sorunlar, travmalı çocuklarla iletişim, uyum sınıfları uygulaması ve Türkçe öğretimi konularında seminerler gerçekleştirildi.

Reyhanlı Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ali Arslan ve Yunus Emre Enstitüsü Türkoloji ve Türkçe Eğitimi müdürü Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu’nun katıldığı kapanış töreninde,  katılımcılara “Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Eğitmen Eğitim Programı”  katılım belgeleri verildi.