Türkçeyle Kurulan Dostluk Tüm Dünyaya Yayılıyor

Yazıcı-dostu sürüm

Koronavirüs salgınına rağmen Türkçeye olan ilgi artıyor. Dijital mecralardaki Türkçe eğitim faaliyetlerine hız veren Yunus Emre Enstitüsü tüm dünyada 5 bin yeni öğrenciye ulaştı.

Tüm dünyada hayatı durma noktasına getiren koronavirüs salgınına rağmen Türkçeye olan ilgi artıyor. Salgını bir kriz veya tıkanma olarak değil bir imkân olarak gören Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe kurslarını her geçen gün yaygınlaştırıyor. Enstitü, dijital mecralarda çok sayıda Türkçe öğretim programı düzenleyerek eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor. Sadece çevrim içi kurslarla Haziran ayı sonuna kadar 5 bin yeni Türkçe öğrencisine ulaşılması hedefleniyor. Yine aynı dönemde, hazırlanan videolarla tüm dünyaya her ortamda Türkçe öğrenme imkânı sunuluyor. Salgın döneminde, Enstitünün uzman okutmanları tarafından hazırlanan videolar yüz binlerce kişiye erişti.

Herkese Hitap Eden Çevrim İçi Dil Faaliyetleri

Yunus Emre Enstitüsü, bütün dünyadaki dil ve kültür faaliyetlerine her şart altında, ara vermeden devam ediyor. Enstitü bu zor dönemde Türkçe öğrenmek için artan talebi karşılamak adına dünya genelinde çevrim içi Türkçe kursları düzenliyor. Çevrim içi kurslarla hem Enstitünün çok sayıda ülkedeki örgün eğitim programları devam ediyor hem de daha önce Türkçe kursu açılmayan ülkelerde binlerce kişiye ulaşılıyor. Ayrıca bu sayede Türkçe kursuna gitme imkânı bulmayan fakat Türkçe öğrenmek isteyen kişilere de ulaşılmış oluyor.

Her yaştan katılımcının olduğu Türkçe kursları, yeni dostluklara zemin hazırlıyor. Türk kültürünün sevgi ikliminde gerçekleşen Türkçe öğretim faaliyetleri, ülkeler arası dostluk bağlarının da güçlenmesine vesile oluyor.

Enstitünün dijital Türkçe öğretim faaliyetleri arasında farklı seviye ve beklentilere uygun kurslar ve programlar bulunuyor. 

 

 

Türk dilini daha başarılı bir şekilde öğrenmek isteyen herkese çevrim içi kursların yanında farklı öğretim içerikleri de sunuluyor. Enstitünün 2018 yılında devreye soktuğu Türkçe Öğretim Portali de bu imkânlardan sadece biri. Portal, A1 düzeyinden C2 düzeyine kadar her seviyede bilgisayar tabanlı ve etkileşimli olarak Türkçe öğrenme imkânı sunuyor. Portalin dünyanın hemen hemen her ülkesinden öğrencisi bulunuyor. 2 yıl gibi kısa bir sürede 194 ülkeden yaklaşık 400 bin kişi portal üzerinden Türkçe öğreniyor. 

 

Enstitünün YouTube kanalındaki videolar ile konu tekrarı

Çevrim içi derslerin yanı sıra Enstitünün YouTube kanalında yayımlanan ders videolarıyla öğrenciler, konu tekrarı yapabildikleri gibi dersler sayesinde Türkçe öğrenmeye devam edebiliyorlar. YouTube kanalında Yedi İklim Türkçe setlerinin konu sıralamasına göre hazırlanmış eğitim videoları şu ana kadar, dünyanın her yerinden 100 binin üzerinde Türkçe meraklısına ulaştı.

 

Türkçe Konuşma Kulüpleri farklı kültürlerin buluşma noktası haline geldi.

Dijital platformlardaki uluslararası konuşma kulüpleri de Türkçenin daha etkin bir şekilde öğrenilmesini destekliyor. Tüm ülkelerin kendi içlerine kapandığı salgın döneminde, Türkçe konuşma kulüpleri farklı ülkeler ve kültürler arasında dostluk köprüleri kuruyor. Kulüplerde, farklı ülkelerden insanlar insanlığın evrensel sorunlarını Türkçe ile konuşuyorlar. 

Yunus’un Nefesi, Türkçeyle Tüm Dünyaya Ulaşıyor

Gönüllerde taht kurmuş halk ozanı Yunus Emre’nin “Gelin Tanış Olalım” düsturuyla 58 merkezde faaliyetlerini 10 yıldır sürdüren Enstitü, koronavirüs salgını krizini fırsata çevirdi. Bulunduğu ülkelerde Türkçe kurslarını dijital platformlarda aksatmadan devam ettiren Enstitü, çevrim içi kursların avantajıyla birlikte 15’e yakın ülkede ilk kez Türkçe kursu düzenlemeye başladı. İspanya, Fransa, Meksika, Arjantin, Özbekistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Avustralya, Yeni Zelanda, İsviçre, Kanada, Endonezya, Tayland ve Brunei gibi ülkelerde Türkiye ile bağ kuran ve Türkçeye ilgi duyan her yaştan insan ilk kez Enstitünün düzenlediği kurslara katılma şansını yakaladı.

 

Latin Amerika ülkeleri ve Güneydoğu Asya ülkeleri Yunus Emre Enstitüsünün çevrim içi Türkçe kurslarına yoğun ilgi gösteriyor.

Latin Amerika ülkelerinden Arjantin ve Meksika’ya yönelik çevrim içi Türkçe kursları 8 Haziran 2020 tarihinde başlıyor. Arjantin’den 400 ve Meksika’dan ise bin kişi Türkçe kurslarına kaydoldu. Venezuela, Şili ve Kolombiya’da açılacak kurslar için de hazırlıklar hızla devam ediyor. 

 

 

Türk devletlerinden bine yakın kişi de çevrim içi kurslara başlayacak.

Bakü Yunus Emre Enstitüsü tarafından Türk dünyasına yönelik olarak düzenlenen Türkçe kurslarının ise 8 Haziran 2020 tarihinde başlaması planlanıyor. Çevrim içi kurslarda Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan gibi Türk devletlerinden bine yakın kişi Türkiye Türkçesi öğrenecek.

 

Güneydoğu Asya ülkeleri için yeni kurslar açılıyor.

Kuala Lumpur Yunus Emre Enstitüsünün organizasyonuyla düzenlenecek çevrim içi Türkçe kursları yoğun ilgi görüyor. Açılacak kurslara şimdiye kadar Endonezya, Tayland ve Brunei Krallığı'ndan 2 bin Türkçe meraklısı başvuru yaptı. Kursların çok yakında açılması planlanıyor.

Dijital kurslar Yunus Emre Enstitülerinin erişim alanlarını genişletti.

Koronavirüs salgınını, insanlara ulaşmak için yeni bir imkân olarak gören Enstitü, kültür merkezlerinin bulunduğu ülkelerde, Türkçe kurslarını bu ülkelerin tamamına yaygınlaştırdı. Ankara’dan okutmanlarla da desteklenen kurslar sayesinde Almanya, İtalya, İspanya, Fransa, Avusturya, Romanya ve İngiltere gibi Avrupa ülkelerinde, sadece kültür merkezlerinin bulunduğu şehirlere değil, bu ülkelerin tamamına erişen çevrim içi kurslar düzenleniyor. 

Aynı şekilde, ABD’deki kurslar sadece Washington’la sınırlı kalmayıp, tüm eyaletlerden öğrenci almaya başladı. Kurslara Kanada’dan da öğrenci alınırken, gelen yoğun talebi karşılamak üzere özel bir çalışma yürütülüyor. 

Teknoloji tabanlı seviye tespit sınavı ile eğlenceli yarışmalar.

Yunus Emre Enstitüsü, Türkçe öğrenen kursiyerlere teknoloji tabanlı sınavlarla Türkçelerini ölçme imkânı sunuyor. İlk olarak Çin’in Pekin Üniversitesinde uygulanan teknoloji tabanlı kur sınavı, Yunus Emre Enstitüleri kursiyerleri tarafından büyük takdir gördü. Bunun yanı sıra Enstitümüz tarafından uygulamaya konan teknoloji tabanlı Seviye Tespit Sınavı, Komrat, Berlin, Kuala Lumpur, Amman gibi merkezlerimiz tarafından uygulanırken Saraybosna Yunus Emre Enstitüsü teknoloji tabanlı Seviye Tespit Sınavı ile kursiyerleri arasında eğlenceli bir yarışma düzenledi.

 

NASIL TÜRKÇE ÖĞRENEBİLİRİM?

Şimdiye kadar üniversitelerde, okullarda ve kültür merkezlerinde yüz binlerce kişiye Türkçe öğreten Yunus Emre Enstitüsü Türkçe öğrenimi için farklı alternatifler sunuyor.

KÜLTÜR MERKEZLERİMİZDE TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

Kültür Merkezlerimizde talepler doğrultusunda çeşitli seviyelerde farklı gruplara yönelik Türkçe kursları verilmektedir. Merkezlerimizde  genel Türkçe kurslarının yanı sıra, iş Türkçesi, çocuklar için Türkçe, çeviri sınıfları, basın ve medya Türkçesi gibi özel amaçlı kurslar da düzenlenmektedir.

Kültür Merkezlerimiz

 

UZAKTAN TÜRKÇE ÖĞRETİMİ

Çağdaş teknolojik imkânlar kullanılarak hazırlanan Uzaktan Türkçe Öğretim Portali aracılığıyla Yunus Emre Enstitüsü, zaman ve mekândan bağımsız olarak Türkçe öğretmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda Uzaktan Türkçe Öğretim Portali'nde seviyelere göre belirlenmiş kelime listeleri ve dil bilgisi yapıları aşama aşama gösterilmekte, öğrencilerin günlük hayatta sıkça kullanabileceği yapılar dört temel dil becerisine dayanan etkinliklerle öğretilmektedir.

Türkçe Öğretim Portali: turkce.yee.org.tr

 

VİDEO DERSLERLE TÜRKÇE ÖĞREN

Alanında uzman Türkçe öğretmenlerimiz tarafından Yedi İklim Türkçe Ders Kitapları esas alınarak hazırlanan video dersler sayesinde kursa gitmeden Türkçe öğrenebilirsiniz. Konulara göre ayrılmış videoları aşağıdaki bağlantıya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Video Ders Sayfası: Videolar

DİJİTAL KURSLAR

Salgın döneminde başlatılan ve tüm dünyaya yaygınlaştırılan kurslar, yüzlerce okutman desteğiyle salgın sonrasında da sürdürülecek. Arjantin’den Tayland’a, Türkmenistan’dan Kanada’ya tüm dünyada çevrim içi canlı derslerle Türkçe öğrenmek artık mümkün. Bu sayede, Enstitünün kültür merkezlerinin bulunmadığı ülke insanları da Türkçeyi uzman okutmanlarla öğrenme imkanı yakalayacak.

 

Diğer Etkinlikler

Yunus Emre Enstitüsü, Yunus Emre'nin vefatının 700. Yıl dönümünün “UNESCO Anma ve ...

Yunus Emre Enstitüsü, yabancı dil olarak Türkçe öğrenenlere ve öğreticilere 15 yardımcı okuma kitabını bir arada...

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ve Yunus Emre Enstitüsü iş birliğiyle düzenlenen eğitim programında Türkçe öğrenen...

Yunus Emre Enstitüsü, ilk okuma-yazma sürecindeki kişilerin Türkçe okuma ve yazma becerilerine katkıda bulunmak...