Yeditepeli Şehirde Geçmişe Tanıklık

28/07/2019

Türkiye’nin sinema birikimini dünya ile paylaşmak ve Türk sinemasını daha yakından tanıtmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen “Türk Sineması Yaz Okulu” katılımcıları, çok sayıda medeniyetin izlerini taşıyan İstanbul’da tarihî yolculuğa çıktı.

Yaz okulu programının altıncı gününde öğrenciler, tarihi yarımadada bulunan Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii, Ayasofya Müzesi gibi kültürel mirasları yerinde keşfetmek üzere İstanbul Şehir Üniversitesi Dragos kampüsünden ayrıldı.

Osmanlı sultanlarının ikametgâhı, devletin yönetim ve eğitim merkezi olan Topkapı Sarayı ile ziyaretlerine başlayan genç sinemacılar, ilgi çekici hikâyelerle örülü tarihi sarayın olağanüstü zenginlikteki koleksiyonları hakkında edindikleri bilgileri yerinde görme fırsatı yakaladı. 13. ve 14. yüzyıldan itibaren dünyanın değişik coğrafyalarından gönderilen hediyeleri, Osmanlı mutfak kültürünü ve kullanılan araç gereçleri ile birlikte Divan-ı Hümayun, kutsal emanetleri ve Osmanlı Sultanlarının portrelerinin yer aldığı bölümlerini ziyaret ederek Türk ve İslam dünyasının en ünlü anıtlarından Sultanahmet Camii’ne doğru yol aldılar.

İznik çinileri ile süslü iç duvarlarından ötürü Mavi Cami adıyla da anılan Sultanahmet Camii’ni yakından inceleme şansına sahip olan katılımcıların bir sonraki durağı ise sanat ve mimarlık tarihi bakımından dünyanın en önemli anıtları arasında yer alan Ayasofya Müzesinin zenginliği ve mozaikleri ile buluştu.