×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Yunus Emre Enstitüsünün Tanzanya’daki Yurt Dışı Temsilciliğinin Açılışı Gerçekleştirildi

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsü, temellerinin Türk kültürüyle şekillendiği Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında, dünyanın her yerinde Türk dili ile kültürünü tanıtmayı sürdürürken Türkçeye olan yoğun talebi karşıladığı temsilciliklerinin arasına Tanzanya’yı da ekledi.

100. YILDA İLK TEMSİLCİLİK DOĞU AFRİKA’DA AÇILDI

Kadim Türk kültürüyle şekillenen Yunus Emre’nin felsefesini, Türkiye’yi, Türkçeyi ve Türk kültürünü tanıtan Enstitü, Cumhuriyet’in 100. yılında ilk yurt dışı temsilciliğini Doğu Afrika ülkeleri arasında yer alan Tanzanya’da açtı.

ZANZİBAR’DA TÜRK KÜLTÜRÜNÜN MİHENK TAŞLARI ATILACAK

Tanzanya’da Zanzibar Üniversitesi bünyesinde 20 Ocak 2023 tarihinde gerçekleştirilen yurt dışı temsilciliğinin açılışına T.C. Darüsselam Büyükelçisi Dr. Mehmet Güllüoğlu, Devrimci Zanzibar Hükûmeti Eğitim ve Mesleki Terbiye Bakanlığı Başsekreteri Khamis Abdulla Said, Zanzibar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Mohammed Awadelkarim Elhussein Elhassan, akademisyenler, öğrenciler, davetliler ile Türkiye’ye ve Türk kültürüne yakından ilgi duyan Tanzanyalılar katıldı.

Büyükelçi Dr. Güllüoğlu, Yunus Emre Enstitüsünün Zanzibar’da açılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Tanzanya’da Türkçeyi ve Türk kültürünü yaygınlaştıracak olan Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür ederim. Enstitü, burada binlerce kişiyi Türkçe ve Türk kültürüyle bir araya getirerek Türkiye ile kalıcı bağlar kurmalarını sağlayacak.” değerlendirmelerinde bulundu.

“TÜRKİYE İLE TİCARET YAPMAK İSTİYORSANIZ VE TÜRK DİZİLERİNİ DAHA İYİ ANLAMAK İSTİYORSANIZ TÜRKÇE ÖĞRENİN”

Büyükelçi Güllüoğlu, konuşmalarının devamında “Türkiye ile ticaret yapmak istiyorsanız ve Türk dizilerini daha iyi anlamak istiyorsanız Türkçe öğrenin.” ifadelerini kullanarak Tanzanyalıları Türkçe öğrenmeleri yönünde teşvik etti.

İKİ ÜLKE ARASINDA KÜLTÜREL ETKİLEŞİM YARATILACAK FIRSATLARA ZEMİN OLUŞTURULACAK

Kuala Lumpur Yunus Emre Enstitüsü Koordinatörü Ömer Altun, Yunus Emre Enstitüsünün misyonu ve vizyonuna değinerek “Tanzanya’da açılan temsilciliğimiz aracılığıyla Türk kültürünü tanıtmanın yanı sıra Tanzanya kültürünü de tanıma fırsatı bularak iki ülke arasında kültürel etkileşim yaratacak fırsatlara zemin oluşturacağız.” diye konuştu.

Koordinatör Altun, “T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Enstitümüz tarafından yürütülen Türkiye’nin akademik alanda uluslararası tanınırlığını ve bilimsel iş birliklerini artırmayı hedefleyen Türkiye Akademik ve Bilimsel İş Birliği Projesi (TABİP) kapsamında Enstitümüz, Tanzanya’da bilim diplomasisi faaliyetleri de gerçekleştirecek.” dedi.

YÜZLERCE TANZANYALI TÜRKÇE ÖĞRENDİ

Enstitünün dijital ortamda düzenlediği Türkçe kursları aracılığıyla yüzlerce Tanzanyalı Türkçe öğrenme ve Türk kültürünü yakından tanıma fırsatı buldu. Enstitü, 2023 yılında çevrim içi olarak başlattığı Türkçe kurslarını fiziki ortama taşımaya yönelik yurt dışındaki üniversitelerle iş birliği gerçekleştirme ve yurt dışı temsilcilikleri açma çalışmalarına devam ediyor.

TÜRK KÜLTÜRÜ, BÜTÜN DÜNYAYA TANITILIYOR

Yunus Emre Enstitüsü tarafından uluslararası geniş bir zeminde gerçekleştirilen Türkçe öğretimi faaliyetleri ve kültürel aktiviteler aracılığıyla tarih boyunca kadim medeniyetlerle kültürel etkileşimde bulunan zengin Türk kültürü, bütün dünyaya tanıtılıyor.

CUMHURİYET’İN 100. YILINA YAKIŞACAK FAALİYETLER DÜZENLENECEK

Enstitü, Türkçenin uluslararası standartlarda ve bilimsel yöntemler ışığında yaygınlaştırılması, dünyanın dört bir yanında Türkçenin yankılanması ve muhtelif faaliyetler aracılığıyla kültürel etkileşim yaratılabilmesi gayesiyle Cumhuriyet’in 100. yılına yakışacak faaliyetler düzenlemeyi hedefliyor.