×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Yurt Dışında Yaşayan Türkler Yunus’un İzinde

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsünün Yunus’un dünya görüşünü müzik ile harmanladığı “Yunus’un İzinde” program serisi, yurt dışında yaşayan Türkler tarafından yoğun ilgi görüyor.

Enstitü tarafından ilk olarak Köln ve Amsterdam şehirlerinde düzenlenmeye başlayan serinin yeni durakları Varşova ve Berlin oldu.

19 Kasım 2022 tarihinde Varşova’da Belotto Otelde gerçekleştirilen şiir ve müzik dinletisinin yer aldığı programda Televizyon Programcısı ve Yazar Serdar Tuncer’e Bosna Hersekli Sanatçı Zeyd Şoto eşlik etti.

Serdar Tuncer tarafından Yunus Emre’nin düşünce dünyasının ele alındığı programa Polonya’da yaşayan Türkler, yerel kurum ile kuruluşların temsilcileri, Polonyalı sanatseverler ve davetliler olmak üzere 250’ye yakın kişi katıldı.

YUNUS’UN DİZELERİ MÜZİK İLE BULUŞTU

Programda Serdar Tuncer, “Gönüller Yapmaya Geldim”, “Gel Gör Beni”, “Bir Kez Gönül Yıktın İse”, “Aşkın Aldı Benden Beni”, “Miskinlikte Buldular” başta olmak üzere Yunus Emre’nin felsefesinin derinliğini yansıtan çok sayıda eser seslendirerek davetlilere unutulmaz anlar yaşattı.

YUNUS EMRE’NİN BENZERSİZ DİZELERİ BATI AVRUPA’DA YANKILANMAYA DEVAM EDİYOR

Varşova’da gerçekleştirilen programın ardından 20 Kasım 2022 tarihinde Berlin’de Gloria Event Saal adlı etkinlik salonunda “Yunus’un İzinde” programı gerçekleştirildi.

Serdar Tuncer’in sunumu ve Bosna Hersekli sanatçı Zejd Soto’nun yorumuyla, Yunus’un hoşgörüyü ve insani değerleri en veciz biçimde ifade ettiği şiir ve ilahileri, Türk ve Alman davetlilerin beğenisine sunuldu.

Tuncer, Yunus’un “Yunus olma” yolculuğundan ve hayatından kesitlere yer verdiği sunumunda, “Yunus’un çağrısına gönül verebilseydik insanların birbirleri ile hukukları daha iyi olacaktı, savaşlar olmayacaktı. Nerede ne eksik varsa o da aşksızlıktan.” ifadesini kullandı.

YURT DIŞINDA YAŞAYAN TÜRKLER YUNUS’UN İZİNDE BİR ARAYA GELİYOR

Yunus Emre’nin insanoğlunun barış ve ortak değerler etrafında birlikte yaşamasını amaçlayan mesajların yankılandığı program serisinin dördüncüsü Berlin’de yaşayan Türklerin yoğun katılımıyla sona erdi.

Diğer Etkinlikler

Meksika Yunus Emre Enstitüsü tarafından dünyanın birçok yerinden uluslararası öğrenciyi, yayıncıyı, yazarı ve...

Azerbaycan Kültür Bakanlığının düzenlediği 8. Bakü Uluslararası Kitap Fuarı'nda Türk yayınevi temsilcileri ve yazarlar...

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentinde bu yıl 12'ncisi düzenlenen "Filistin Uluslararası Kitap Fuarı"...

Macaristan'da, Budapeşte Yunus Emre Enstitüsü ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK)  iş birliğiyle "Gurbetçi...