×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Köln’de Rap Yarışması

Yazıcı-dostu sürüm

Köln Yunus Emre Enstitüsü, Türkiye ile Almanya arasında imzalanan İşçi Göçü Anlaşması‘nın 60‘ıncı yılı münasebetiyle bir rap yarışması düzenledi. Yarışmada barışçıl bir dünya ve kültürel çeşitlilik imgeleri öne çıktı.

“Genç Ozan! Sen Almanya’sın” başlığı altında gerçekleştirilen yarışmada katılımcılardan
birlikte huzurlu barış içinde bir yaşam, çeşitlilik ve gelecek hayallerinin konu edinmesi
istendi.

Farklı yaş gruplarından gençler, kendi yaşamlarına ve toplumdaki geleceklerine dair bakış açılarını ifade ettikleri rap müziği ile Enstitüye başvurdu.

Yarışmada “Biz Almanya’yız”, “Altmış Yıl” ve “Köln‘den İstanbul Boğazına” adlı eserler ödüle layık görüldü.

GENÇ OZANLAR: ALMANYA BİZİM GELECEĞİMİZ

Yarışmada, Türkiye’den Sefa ve Roni, Irak’tan Zairan, Tunus’tan Younes, Lübnan’dan Iman ve Sırbistan’dan Frankie, birinciliği alan “Biz Almanya’yız” (Wir Sind Almanya) adlı şarkılarında “Hangi ten rengi veya dinden olursan ol, biz Almanya’yız, nereli olduğunun veya nereden geldiğinin önemi yok, biz Almanya’yız” sözleri ile evrensel mesajlarını vererek Almanya’nın geleceğine ortak olduklarını vurguladılar.

RAP MÜZİĞİ GENÇLERİN İFADE ETME ARACI OLDU

Birinci nesil ile başlayan göç serüveni, Almanya’nın sonraki kuşaklarda ikinci vatan olmasına vesile olmuştu. Göçün, her iki ülkenin toplumunda sanat, kültür, edebiyat ve müzik gibi birçok alana kültürel yansımaları oluyor. Almanya’da rap müziği, gençler tarafından sevilen kendini ifade etme araçlarından biri olarak ortaya çıkmıştı.

Yarışmada ödüle layık bulunan eserler ve gençler şöyle sıralanıyor.

1. Wir Sind Almanya! (Biz Almanya’yız) – Enbe Jugendzentrum Neubrück Köln (Teilnehmer (10 bis 14 Jahre alt): Zairan, Sefa, Roni, Younes, Iman, Frankie

2. 60 Jahre (Altmış Yıl)– Ahmet Deveci, Metehan Selvi & Eslem Aysıla Belek

3. Von Köln bis zum Bosporus (Köln‘den İstanbul Boğazına) – Ozan Ağlamış

Birinci olan eserleri Köln Yunus Emre Enstitüsünün YouTube kanalından dinleyebilirsiniz: 

https://www.youtube.com/watch?v=qr7AtW7Ol5o

 

Diğer Etkinlikler

Dünyaca ünlü ney virtüözü Kudsi Erguner, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'de müzikseverlerle buluştu.

Türk...

Yunus Emre Enstitüsünün dünyanın dört bir yanındaki merkezlerinde Ramazan Bayramı kutlandı. Arjantin’den Doha’ya kadar...

Katar’ın başkenti Doha’daki Yunus Emre Enstitüsünde Ramazan ayı boyunca birbirinden renkli birçok faaliyet düzenlendi....

İspanya'nın başkenti Madrid'deki Almudena Katedrali'nde "Üç semavi Dinden Müzikler" adıyla konser düzenlendi.
Türkiye'...