×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Tüm Dünyada Ramazan Bayramı Sevinci

Yazıcı-dostu sürüm

Yunus Emre Enstitüsünün dünyanın dört bir yanındaki merkezlerinde Ramazan Bayramı kutlandı. Arjantin’den Doha’ya kadar birçok merkezde yapılan bayram kutlamalarının yanında İngiltere’nin başkenti Londra’nın ünlü Trafalgar meydanında Londra Belediyesi özel bir kutlama programı düzenledi. Kutlama programına stant açarak katılan Londra Yunus Emre Enstitüsü, Türk geleneksel el sanatlarını tanıttı ve ziyarteçileri Enstitünün faaliyetleri hakkında bilgilendirdi. Türkiye'nin Buenos Aires Büyükelçiliğinin çağrısıyla Arjantin' Yunus Emre Enstitüsünde bayramlaşmak için düzenlenen özel programa ülkede yaşayan Türkler katıldı. 

LONDRA'DAKİ ÜNLÜ TRAFALGAR MEYDANI'NDA RAMAZAN BAYRAMI SEVİNCİ

Londra Belediyesin katkısıyla Trafalgar Meydanı'nda 7 Mayıs 2022 tarihinde düzenlenen "Eid in the Square (Meydanda Bayram)" programına İngiltere'deki Müslümanların yanı sıra farklı dinlere mensup çok sayıda kişi ve başkenti ziyaret eden turistler ilgi gösterdi.

Türk sanatçıların sahne aldığı etkinlikte, farklı kültürlere özgü müzik dinletileri sunuldu, meydanda açılan stantlarda Hint, Pakistan, Türk, Venezuela, Somali, Özbek mutfaklarının öne çıkan yemekleri satıldı.

Çocuk korosunun da yer aldığı kutlama etkinliğinde, ayrıca, spor, sanat ve edebiyat alanlarında tanınmış başarılı Müslümanların hikayeleri anlatıldı.

Londra Yunus Emre Enstitüsü (YEE) çalışanları da açtıkları stantta, enstitünün çalışmalarına ilişkin ziyaretçileri bilgilendirdi, ebru sanatını tanıttı.

"HEM ÜLKEMİZİ HEM ENSTİTÜMÜZÜ TANITIYORUZ"

Londra Yunus Emre Enstitüsü Başkanı Mehmet Karakuş, YEE standında hem enstitünün hem de Türkiye'nin tanıtımını yaptıklarını söyledi.

Karakuş, Ramazan Bayramı'nın kutlandığı etkinlikte standı ziyaret edenlere geleneksel Türk sanatlarına ilişkin bilgi verdiklerini, ebru, hat ve tezhip konularındaki soruları yanıtladıklarını ve çok fazla ilgi gördüklerini ifade etti.

Londra Yunus Emre Enstitüsü standında ebru sanatını tanıtan Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Sacit Açıkgözoğlu da burada Türk kültür sanatını tanıtma imkânı bulduklarını, ebruya çok fazla ilgi olduğunu kaydetti.

Açıkgözoğlu, "Ebrunun, suda yapılıp birden bir kâğıda transfer olan çok renkli bir sanata imkan vermesi ve de çabuk oluşması insanları etkiliyor. Çok fazla vakit alan sanatlara kıyasla ebru hemen ortaya çıkıverdiği için insanlar bir anda onunla buluşmayı seviyorlar." dedi.

"EBRU SANATINI DENEYİMLEMEK ÇOK ETKİLEYİCİ"

Etkinliğe katılanlardan Sinem Şahin de Londra Belediye Başkanı Sadık Han tarafından organize edilen bu bayram kutlamasında bulunmaktan memnuniyet duyduğunu söyledi.

Şahin, iki yıl aranın ardından düzenlenen bayram etkinliğinin coşkusunu hissettiğini, ebru sanatı tanıtımını izlemek ve deneyimlemenin çok etkileyici olduğunu dile getirdi.

Kutlamaya ailesi ve arkadaşlarıyla katılan çocuklardan Elif de ebru sanatının yapıldığı Yunus Emre Enstitüsü standının yanı sıra çocukların ellerinin kınalarla süslendiği stantları gezdiğini ve keyif aldığını ifade etti.

Londra Belediyesinin 2006'dan beri Trafalgar Meydanı'nda düzenlediği bayram kutlaması, Kovid-19 salgını nedeniyle son iki yıldır yapılamamıştı.

DOHA’DA BAYRAMLAŞMA TÖRENİ

Ramazan Bayramının ilk gününde Doha Yunus Emre Enstitüsünde bir bayramlaşma töreni gerçekleştirildi.

Bayramlaşma törenine en başta Büyükelçilik çalışanlarımız olmak üzere Doha’da yaşayan Türkler, iş adamları, akademisyenler, öğrenciler, çocuklar ve Türkiye ile ilgi duyan Katarlılar katıldı.

Bayramlaşmanın ardından konuklara bayramlarda ikram edilen Türk mutfağı lezzetlerinden baklava, börek, çay ve kahve ikram edildi. Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan tarafından da bayram kültürü hakkında kısa bir konuşma yapıldı.

Diğer Etkinlikler

Dakar Yunus Emre Enstitüsü'nde (YEE) çömlek ve seramik atölyesi düzenlendi.

Dakar Yunus Emre...

Hırvatistan'ın sahil kenti Rijeka'da dünyaca ünlü kanun virtüözü Ahmet Baran müzikseverlerle buluştu....

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ABD Kültür Merkezi, Türk kültürünün ABD’de müzik yoluyla tanıtılması amacıyla, Los Angeles...

İrlanda'nın başkenti Dublin'de Osmanlı sultanlarının asırlar boyunca bestelediği eserler, Dublin Trinity...