Yunus Emre ve Meister Eckhart Birlikte Anıldı

Yazıcı-dostu sürüm

Köln Yunus Emre Enstitüsü, aynı dönemde düşünceleriyle bulundukları topluma ve dünyaya ışık tutan tasavvuf ve halk şairimiz Yunus Emre ile Alman teolog Meister Eckhart'ı anmak için bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte iki şahsiyetin sevgi kavramı üzerine düşünceleri konuşuldu. 

Köln Yunus Emre Enstitüsü tarafından 2021 Yunus Emre Yılı kapsamında yapılan çevrim içi etkinlikte Yunus Emre ve Meister Eckhart birlikte anıldı. İslam ve Hristiyanlık tasavvufunda sevgi konulu etkinlik Köln-İstanbul Kardeş Şehir Derneği iş birliğinde gerçekleştirildi.

Moderasyonunu İpek Sirena Krutsch'un üstlendiği etkinliğe Köln Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Thomas Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Andreas Speer ve Viyana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdullah Takım konuk oldu.

Etkinlikte aynı dönemde (13-14. yüzyıl) yaşayan tasavvuf ve halk şairimiz Yunus Emre ile Alman teolog Meister Eckhart'ın hayatlarına değinildi. 18 Haziran 2021 tarihinde gerçekleşen etkinlikte iki şahsiyetin sevgi kavramı üzerine görüşleri ele alındı. Genel olarak İslam ve Hristiyanlık tasavvuf geleneğine ışık tutuldu.

Prof. Dr. Speer, Eckhart’ın sevgi anlayışından bahsederken tarihte farklı kültürlere mensup önemli şahsiyetlerin, birbirini tanımadan benzer görüşlerle insanlığa ışık tutuğunu söyledi.  Prof. Dr. Takım ise Yunus Emre‘nin Türkçe şiirleri ile milletleri ve tarihleri birbirine yaklaştıran önemli bir kaynak olduğunu vurguladı.

Etkinliğe aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz:

Yunus Emre Enstitüsü YouTube Kanalı

Diğer Etkinlikler

Azerbaycan’da 7. Bakü Uluslararası Kitap Fuarı kapılarını kitapseverlere açtı. 6 Ekim 2021 Çarşamba günü gerçekleşen...

Mostar Yunus Emre Enstitüsünde 9 Ekim tarihinde Prof. Dr. Yavuz Kartallıoğlu tarafından Türk Kültüründe Lokum ve...

Hartum Yunus Emre Enstitüsü, edebiyat ve kültür sanat faaliyetleri kapsamında Sudanlı genç edebiyatçılara yönelik “...

Güney Afrika’da Ulusal Miras Günü, Johannesburg Yunus Emre Enstitüsünde kutlandı. Türkiye’nin Pretorya Büyükelçisi...