×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Türkiye ile Moldova Kültürel İlişkilerinin 90. Yılında Özel Sergi

Yazıcı-dostu sürüm

Moldova'daki Komrat Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleşen sergide Gagauz Türklerinin Türkiye ile olan tarihi gönül bağları gözler önüne serildi. 

Komrat Yunus Emre Enstitüsü tarafından 19 Mayıs 2021 tarihinde "Türkiye ve Gagauzya Arasındaki Kültürel İlişkilerin 90. Yılı" adlı fotoğraf ve belge sergisi düzenlendi.

STEPHAN BULGAR'IN KİTABI TANITILDI

Komrat Devlet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikte ayrıca Gagauz tarihçi ve yazar Stepan Bulgar’ın kaleme aldığı “1930’lu Yıllarda Türkiye Cumhuriyeti ve Gagauzlar” adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

SUPHİ TANRIÖVERİN RAPORLARI DA SERGİDE

Açılışını T.C. Kişinev Büyükelçisi Gürol Sökmensüer'ün yaptığı sergide; Atatürk döneminde eğitim için Türkiye'ye giden Gagauzlar, Hamdullah Suphi Tanrıöver'in Gagauz Türklerinin yaşadıkları bölgeleri ziyareti neticesinde hazırladığı raporlar, Gagavuzların yaşadığı köylere 1934'lü yıllarda Türkçe okutmanı görevlendirilmesi ve Türkçe ders kitapları gönderilmesi, Gagauz gençlerinden Türkiye'de eğitim alıp önemli başarılara imza atanlara dair onlarca tarihî belge yer aldı.

Sergi, Komrat Kültür Merkezinde 19 Haziran’a kadar açık kalacak.

Diğer Etkinlikler

Londra Yunus Emre Enstitüsünde “Diplomasi Sanatı: Genç Azerbaycanlı Sanatçıların Karma Sergisi” açıldı. Azerbaycan...

Kudüs’teki Yunus Emre Enstitüsü Filistinli genç ressamların eserlerine ev sahipliği yaptı.

İsrail...

Japonya’nın başkenti Tokyo’da bulunan Yunus Emre Enstitüsünde Türk geleneksel kumaş baskı sanatıyla ilgili bir sergi...

Sudanlı ressam Rua Kemal'in yağlı boya eserlerinin sergilendiği "Hat" isimli sergi, Hartum Yunus Emre ...