Türkiye ile Moldova Kültürel İlişkilerinin 90. Yılında Özel Sergi

Yazıcı-dostu sürüm

Moldova'daki Komrat Yunus Emre Enstitüsünde gerçekleşen sergide Gagauz Türklerinin Türkiye ile olan tarihi gönül bağları gözler önüne serildi. 

Komrat Yunus Emre Enstitüsü tarafından 19 Mayıs 2021 tarihinde "Türkiye ve Gagauzya Arasındaki Kültürel İlişkilerin 90. Yılı" adlı fotoğraf ve belge sergisi düzenlendi.

STEPHAN BULGAR'IN KİTABI TANITILDI

Komrat Devlet Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü ile ortaklaşa düzenlenen etkinlikte ayrıca Gagauz tarihçi ve yazar Stepan Bulgar’ın kaleme aldığı “1930’lu Yıllarda Türkiye Cumhuriyeti ve Gagauzlar” adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

SUPHİ TANRIÖVERİN RAPORLARI DA SERGİDE

Açılışını T.C. Kişinev Büyükelçisi Gürol Sökmensüer'ün yaptığı sergide; Atatürk döneminde eğitim için Türkiye'ye giden Gagauzlar, Hamdullah Suphi Tanrıöver'in Gagauz Türklerinin yaşadıkları bölgeleri ziyareti neticesinde hazırladığı raporlar, Gagavuzların yaşadığı köylere 1934'lü yıllarda Türkçe okutmanı görevlendirilmesi ve Türkçe ders kitapları gönderilmesi, Gagauz gençlerinden Türkiye'de eğitim alıp önemli başarılara imza atanlara dair onlarca tarihî belge yer aldı.

Sergi, Komrat Kültür Merkezinde 19 Haziran’a kadar açık kalacak.

Diğer Etkinlikler

Kuzey Makedonya'nın başkenti Üsküp'te "2021 Yunus Emre ve Türkçe Yılı" kapsamında 29 Temmuz 2021 tarihinde “Yunus Emre...

Macar Kültür Merkezi, Türk Çağdaş Sanatının ünlü isimlerinden Nevres Akın’ın “Macaristan ve Sonrası” isimli sergisine...

Bakü Yunus Emre Enstitüsü ile Azerbaycan Devlet Medeniyet ve İnce Sanat Üniversitesi iş birliğinde UNESCO bünyesinde...

İngiltere’de yaşayan Türk sanatçıların eserlerinden oluşan İkinci Türk Toplumu Sanat Sergisi, Londra Yunus Emre...