×

Hata mesajı

Notice: unserialize(): Error at offset 4 of 4 bytes in variable_initialize() (line 1202 of /home/yeeorg/public_html/includes/bootstrap.inc).

Yunus Emre Enstitüsünden “Barışın Şehri Afrin” Sergisi

Yazıcı-dostu sürüm

Suriye Güvenli Bölge’de bulunan halkın huzur, güven ve sağlık içinde bir hayat sürdürmesini sağlamaya yönelik büyük faaliyetler ve geniş çaplı projeler gerçekleştirmeye devam eden Yunus Emre Enstitüsü tarafından “Barışın Şehri Afrin” adlı resim ve hat sergisinin açılışı gerçekleştirildi. 

Afrin Yunus Emre Enstitüsü, Suriye Güvenli Bölge’de yaşayan halkın rahatlığı için çeşitli projeler düzenlemeye devam ediyor. Program çerçevesinde

Afrin Yunus Emre Enstitüsü tarafından “Barışın Şehri Afrin” adlı resim ve hat sergisinin açılışı gerçekleştirildi. Sergide, ressam ve hattat Gassan Süleyman’ın eğitmenliğinde Eşria Merkezi ve Afrin Yunus Emre Enstitüsü öğrencilerinin çalışmalarının yer aldığı eserler görücüye çıktı.

Afrin halkının yoğun ilgi gösterdiği sergiye, ayrıca Afrin’de çalışmalarını yürüten Türk kurumlar ve yerel kurumlardan da çok sayıda temsilci katıldı. Programda konuşma yapan Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Yunus Emre Enstitüsünün dünyadaki birçok Kültür Merkezini ziyaret ettiğini ve Afrin’deki bu çalışmaları görünce Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin gücünü bir kez daha anladığını ifade etti. Öğrencilerin başarılarına da değinen Hasanoğlu, çalışmaları ve azimlerinden dolayı bölgede bulunan öğrencileri tebrik ettiğini vurguladı. Yunus Emre Enstitüsü Suriye Güvenli Bölge Koordinatörü Fikret Çıtak ise “Kadim medeniyetimizin en önemli merkezlerinden biri olan Afrin’de, Suriye’nin en güzide ressam ve hat hocası ile birlikte bir sergi açtığımız için çok bahtiyarız” dedikten sonra barış ve sevgi dolu bir Suriye için durmadan çalıştıklarını da belirtti. 

Sergiye, Uluslararası Pediatri Birliği Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Üyeleri Prof. Dr. Koray Boduroğlu ve Prof. Dr. Orhan Derman, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğr. Üyeleri İbrahim Hirfanoğlu ve Prof. Dr. İlyas Okur, Hacettepe Üniversitesi Öğr. Gör. Dr. Selman Kesici katıldı. 

SURİYE GÜVENLİ BÖLGE'DE YOĞUN İNSANİ DİPLOMASİ 

Uluslararası Pediatri Birliği Başkanı Prof. Dr. Enver Hasanoğlu ve beraberinde profesörlerin de bulunduğu heyet tarafından Suriye Güvenli Bölge’de faaliyetlerini yürüten Azez Yunus Emre Enstitüsüne de ziyaret gerçekleştirildi. Program çerçevesinde, Suriye Güvenli Bölge’deki pediatri çalışmaları, bölgede yapılan pediatrik çalışmaların bilimsel ve tıbbi olarak değerlendirilmesi ile pediatri alanındaki çalışmaları artırmaya yönelik hususlar ele alındı. Heyet tarafından Azez Yerel Meclisi, Azez’de bulunan Özgür Halep Üniversitesi ve Sağlık Bakanlığına bağlı Vatan Hastanesi de ziyaret edildi. Türk hekimlerinin de görev yaptığı hastanede, doktorlarla pediatri çalışmalarına ilişkin istişare, gözlem, tanı ve tespit yapıldı. Programın son gününde heyet, Çobanbey Tıp Fakültesi ve El-Bab Yunus Emre Enstitüsü'nü de ziyaret etti. Fakültede hizmet veren Türk hekimlerle özellikle çocuk sağlığına dair neler yapılabileceği hususunda görüşmelerde bulunuldu. 

 

Diğer Etkinlikler

Yunus Emre Enstitüsü, Uzak Doğu’dan Latin Amerika ülkelerine kadar geniş bir coğrafyada Türkiye’ye, Türk diline ve Türk...

Almanya'nın Köln kentinde, Köln ile İstanbul'un kardeş şehir oluşunun 25. yılına özel bir fotoğraf sergisi düzenlendi....

Bükreş Yunus Emre Enstitüsü tarafından Romanya Başbakanlığının destekleriyle, Bükreş Sektör 5 Belediyesince organize...

Lefkoşa Yunus Emre Enstitüsü, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Kültür Dairesi, Lefke Belediyesi, Lefke Yardım ve Halk...